gerieten längs de as van de rivier; die aan de riviermonden, de Noordzeekust, het Waddengebied en het IJsselmeer en die buiten de kustlijn worden ingemeten met de Sextant of theodoliet in het stelsel van de Rijksdriehoeksmeting V44f.De toestand van de punten van het driehoeksnet längs de grote rivieren was in 1951 van dien aard, dat het net niet raeer aan de eisen van een behoorlijke raeetkundige grondslag voldeed; bovendien was het raaipalenstelsel ernstig gestoord. In plaats van het oude net van driehoekspunten en het gestoorde raaipalenstelsel korat een nieuw veelhoeks- en raaipalennet, gerieten door de Meetkundige Dienst in opdracht van de Directies van de Rijkswaterstaat en de daaronder ressorterende arrondissementsdiensten. Over een afstand van 700 km zijn reeds meer dan 8000 punten verzekerd door betonnen palen met tegels. 0p het ogenblik (1967) is in uitvoering het veelhoeks- en raaipalennet längs de oevers van de Boven- en Beneden Merwede, Nieuwe Merwede, Amer, Dordtsche Kil, Noord, Oude Maas en SpuiVoor de Borgach® Maas is dit werk reeds uitgevoerd. Na ongeveer het jaar 1957 werd voor kaartering uit luchtfoto's niet raeer de calqueerstereoscoop gebruikt, maar werd deze ver- vangen door de nauwkeuriger werkende beeldenpaarkaarteermachine, ,de Wild A-6dat duurde tot ongeveer 1961. De boven in V,4.4.b. beschreven wijze, waarop de rivierkaart werd vervaardigd was echter al geruime tijd door de Directies 'Van de Rijkswaterstaat en het Hoofd van de Meetkundige Dienst geacht niet meer te voldoen aan de eisen van de tegenwoordige tijd, wat betreft de wijze van samenstelling van de kaart en de raanier van verspreidingZij zijn volgens hen ondoelmatig, kost- baar en tijdrovend, wat een snelle vernieuwing van de bladen in de weg staat Nieuwe drukken van de kaartbladen van de tweede herziening zullen niet raeer worden gemaakt Voor zover voorradig, zijn de bladen 1:10 000 verkrijgbaar bij de StaatsuitgeverijChristoffel Plantijnstraat, nr. 1-9, 's-Gravenhage. Zo is hiermede een einde gekomen aan de kartografisch fraaist uitgevoerde officiöle kaart in Nederland, schoon van lijn en schrift: handwerk. Van de drie uitgaven van de Rivierkaart zijn gelukkig volledige series bladen in het archief van de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat te Delft aanwezig. Zij zijn zovele bewijzen van het vakmanschap van onze graveurs en later van de tekenaars op technisch-kartografisch gebied uit die tijd. Gedrukte bladen van de oorspronkelijke uitgave door Goudriaan-Van der Kun en die van de eerste herziening zijn bij de Meetkundige Dienst ingebonden in dertien atlassen. De bladen van de tweede herziening zijn corapleet aanwezig, maar (nog) niet ingebonden. V.4.S.a.De Rivierkaart, nieuwe stijl Bij de nieuwe opzet van het kaartwerk van de grote rivieren worden 159 kaartbladen op de schaal 1:5 000 geconstrueerd, terwijl de schaal van de overige 199 kaartbladen van de gedeelten beneden- strooras van Krimpen aan de Lek, van Gorinchem en van Moerdijk 1:2 000 is. Door het gebruik van deze schalen is het nodig 17 - 28

Kaartbulletin | 1968 | | pagina 30