DE VOORJAARSEXCURS I E NAAR BRÜSSEL EN ANTWERPEN A.HVerroen De studiedagen en excursies van onze Kartografische Sectie beginnen langzamerhand een regelmatige en gezellige ontmoeting van allerlei kartografen te worden. Naast het opdoen van nieuwe indrukken worden zij vooral waardevol voor het leggen en hernieuwen van prettige kontakten en voor het onderling uitwisselen van ervaringen. Zo ook de jongste tweedaagse excursie die circa 30 leden meemaakten naar Brüssel en Antwerpen op 26 en 27 april j.l., onder leiding van drs. P.W. GeudekeIn Brüssel werden bezoeken gebracht aan het Militair Geografisch Institunt (de Belgische topografische dienst) en aan de Koninklijke Bibliot'neek, terwijl in Antwerpen het Plantin-fvloretus Museum bezocht werd.' Het Militair-Geografisch Instituut Het Militair-Geografisch Instituut van Belgie is gevestigd in de historische gebouwen van de voormalige Cisterciönserabdij Ter Kameren in Brüssel, waar wij namens de Directeur-Generaal werden ontvangen door de heer R. Devos, directeur der Cartografie die ons in een körte gemoedelijke inleiding de organisatie van het M.G.I. verklaarde. Daarna volgde groepsgewijze een rondleiding door de verschillende afdelingen onder deskundige leiding. Het M.G.I. heeft in onze ogen een bijzonder omvangrijke taak: de verzorging van het geodetisch 6n het gravimetrisch net van BelgiS (zowel de opname als de publicatie van de resultaten der metingen) naast de vervaardiging en uitgifte van alle officiöle kaarten van Belgiö. Ook de Atlas van BelgiS, de Bodemkaart en de Geologische kaart worden door het M.G.I. verzorgd doch eiders uitgegeven, terwijl men ook nog allerlei opdrachten uitvoert. De Topografische kaart 1:25.000 Van de Belgische Topografische kaarten is de basiskaart 1: 25.000 in uitvoering, gelijktijdig met de (vergroting tot) 1: 10.000. De werkwijze is als volgt De waterpassing voor geheel Belgiö zal binnen enkele jaren geheel voltooid zijn (le, 2e en 3e orde). Daarbij werd uitgegaan van een voor- lopig nulpunt D" dat in 1856 te Oostende werd vastgelegd. Tussen de jaren 1945 en 1964 werden tijdens een .volledige 19-jarige getijden-cyclus waarnemingen verricht om tot een juiste bepaling van het nulpunt te komen. De berekeningen hiervoor zijn nog niet geheel voltooid, maar wanneer dit karwei binnenkort gereed is zal men niet alle hoogtecijfers op de kaarten gaan aanpassen doch volstaan met publicatie van het hoogteverschil tussen 17-5

Kaartbulletin | 1968 | | pagina 7