beide nulpunten. Dit om verwarring te voorkomen. De afdeling fototopografie verzorgt de luchtopnamende detail- aanvulling.op die foto's door waarnemingen in het terrein (topografen) de onthoeking van de foto's en het maken van fotomozafken voor de vlakke delen van Belgiö, ofwel het maken van een gecorrigeerd beeld met behulp van stereo-restitutietoestellen voor de geaccidenteerde delen van het land. Daarna worden "minuten" gemaakt met de aanvullende gegevens voor wegen- klassificatie, grenzen, hoogtelijnen en kleuren. De zogenaamde basismanuscripten (origineeltekeningen) worden gegraveerd op stabilene op de schaal 1: 15.000 en wel voor: 1. Planimetrie, of zwarte trek 2. Hydrografie, of blauwe trek 3. Altimetrie, of bruine hoogtelijnen Van deze drie originelen wordt een kleurkopie gemaakt voor de controle de eerste proef Voor de beschrifting worden zo veel mogelijk gegevens op lijsten Verzameld, waaruit dan de definitieve keuze van de spelling gemaakt wordt. De juiste plaats van de gekozen tekst wordt aangegeven op een exemplaar van de proef. Men gebruikt fotografisch voorgezet schritt dat als stripping- film met een droge lijm gemonteerd wordt, gesoheiden voor zwart, blauw of bruin. Dan worden twee "halfbladen" fotografisch verkleind van 1: 15.000 tot 1: 25.000 en samengevoegd, waarna de randteksten voor het zo gevormde blad 1: 25.000 worden aangebracht en de kleuren hiervoor gemaakt kunnen worden. Men doet dit met peelcbats voor de beide groene tinten en het rood. Daarbij wordt een handigheidje toegepast om het wegnbmen van de overtollige witte lijnen na het strippen te voorkomen; men kopieert namelijk eerst normaal de zwarte trek op een schoon vel astralon en daarover körnt dan de rode striplaag. Door nu vanaf de achterkant te belichten blijven de lijnen zacht en worden de tussenliggende rode vlakken gehard zodat zij gemakkelijk verwijderd kunnen worden. Men krijgt zo een negatief van de betreffende kleur, waarin ook zonder moeite gecorrigeerd kan worden. Het kaartblad 1: 25.000 is nu gereed en wordt tot een complete kleur kopie samengevoegd voor de laatste controle en daarna afgedrukt Andere Topografische kaarten Een halfblad 1: 10.000 wordt verkregen door de drie eerste basis manuscripten 1: 15.000 te vergroten tot 1: 10.000 en dientengevolge hebben de Belgische kaarten 1: 10.000, 1: 15.000 en 1: 25.000 een volkomen ge- lijke inhoud wat betreft de kleuren zwart, blauw en bruin. Op de schaal 1: 50.000 zijn nog geen nieuwe bladen versehenen, alleen een voorlopige uitgave uit 1955, het type R (rapide),is leverbaarMen bereidt thans de produktie van een nieuwe serie bladen 1: 50.000 voor door generalisatie uit de 1: 25,000. Daarvoor wordt de situatie met kleurpotlood schetsmatig en gegeneraliseerd overgenomen op een astralon over het betreffende blad 1: 25.000, rekening houdend met de vertekeiiing, Op een ander vel astralon worden de gebouwen en Symbolen gegeneraliseerd overgenomen door ze in standaardgrootte met het afwrijfsysteem meteen op de juiste plaats aan te brengen. Men heeft daarvoor o.a. drie groötten huizen beschikbaar 17-6

Kaartbulletin | 1968 | | pagina 8