INTERNATIONAAL INSTITUUT VOOR LUCHTKARTERING EN AARDKUNDE (ITC) TE DELFT A. van der Waag De mededeling in Kaartbulletin 16 (blz5) betreffende de benoeming van ons lid Dr. H.Th. Verstappen tot gewoon hoogleraar aan het Instituut voor Luchtkartering en Aardkunde (hier verder aangeduid als het Instituut) geeft aanleiding in deze kring wat meer bekendheid te geven aan dit zo nauw bij de kartografie betrokken instituut In 1951 werd het "International Training Centre for Aeriai Survey" (ITC) opgericht, door de Technische Hogeschool te Delft en de Landbouw Hogeschool te Wageningen, als een internationaal instituut voor hogere vorming op het ge- bied van de luchtkartering Een jaar eerder had de Nederlandse regering op initiatief van Prof. Dr. Ir. W. Schermerhorn besloten de oprichting van een dergelijk instituut te steunen. Het doel was op deze wijze een bijdrage te leveren aan de internationale tech nische ontwikkeling door het opleiden in de toepassingen van de luchtfoto voor het maken van kaarten en voor de inventarisatie en het gebruik van de natuurlijke hulpbronnen. Intussen heeft dit instituut grote internationale bekendheid gekre- gen, meer dan in Nederland zelf, zodat een wat uitgebreidere beschrijvingvoor- al in de kring van kartografen, zeker belangstelling zal vinden Het is de bijzondere Verdienste van Prof. Schermerhorn geweest de toestand juist te beoordelen en met grote energie de daaruit voortkomende maatregelen uit te voeren, zodat we nu in Nederland een instituut hebben, dat enig op de wereld is Want enerzijds had Nederland na de tweede wereldoorlog een leidende positie in de wetenschappelijke ontwikkeling en in de praktische toepassing van de lucht foto voor karteringen, anderzijds werd de luchtkartering erkend als een noodzake- Hjk hulpmiddel voor de economische ontwikkeling. Juist in die na-oorlogse jaren wordt. het duidelijk, dat de economische ontwikkeling van de z.g. ontwikkelings- landen van belang is voor de gehele wereld. De Verenigde Naties besteden er hun bijzondere aandacht aan en komen tot een z.g. "Economic Assistence Programme" waaraan ook Prof. Schermerhorn deelneemt en een eerste voorbeeld van kennis- overdracht op längere termijn in deze technische hulp komt tot stand: het ITC. Dat hier in een dringende behoefte werd voorzien blijkt. o.a. uit de groei van dit instituut, waar nu bij na 200 Studenten gedurende een periode van ge- middeld een jaar hun opleiding ontvangenDe wetenschappelijke vaste staf telt nu een zestigtal academici en bestaat voor een deel ook uit buitenlandse des- kundigen van naam In 1964 werd Prof. Schermerhorn opgevolgd door Prof. Ir. A.J. van der Weele er komt enige wijziging in het karakter van het ITC: in 1966 wordt de naam ge- wijzigd in "Internationaal Instituut voor Luchtkartering en Aardkunde (ITC)" en wordt de universitaire Status duidelijker vastgelegd. Organisatie De taak van het Instituut is als volgt samen te vatten: opleiding, onderzoek en advies met betrekking tot het gebruik van de luchtfoto voor kartering en voor in ventarisatie en gebruik van natuurlijke hulpbronnen. 18 - 17

Kaartbulletin | 1968 | | pagina 21