- P8 cursus, die opleidt voor het diploma ITC Photogrammetric Technician (7-8 maanden - P9 cursus, die opleidt voor het diploma ITC Photographic Laboratory Tech nician (7-8 maanden) Er is een uitgebreid en kostbaar (ongeveer f 4 miljoen) instrumentarium beschik- baardaar een groot deel van de cursus uit praktische oefeningen bestaat: minstens 800 uur voor de cursussen van een jaar of langer. De cursussen worden in de engelse (voornamelijk) en de franse taal gegeven, terwijl enkele cursussen betreffende natuurlijke hulpbronnen in de spaanse taal worden gebracht Tot 1967 waren er ongeveer 1400 Studenten uit 90 verschillende landen, die een cursus aan het Instituut hebben gevolgd. Kartografie Hoewel de kartografie in engere zin wel op het programma stond, was het ge- wenst hieraan uitbreiding te geven, vooral ook t.a.v. de praktische oefeningen. Zo was de in het stereokarteerapparaat vervaardigde manuscript-kaart uit een oogpunt van kartografie uiterst summier van opzet en werd voornamelijk gecon- troleerd op nauwkeurigheid van planimetrie en hoogtelijnen Overigens hadden vele Studenten, vooral van de fotogrammetrische afdeling, reeds een ruime ervaringveelal zelfs in leidende functies bij karterings- instituten. In het jaar-programma komen nu o.a. de volgende "kartografische" onder- werpen voor: - kartografie (16 uur theorie, 2 5 uur praktijk, voornamelijk graveren) - topografische karteringen (20 uur theorie, 75 uur praktische oefeningen topografische foto-interpretatie - landmeten (16 uur en, voor diegenen die geen ervaring hebben op dit gebied, 2 weken praktijk in een kamp) - kadastrale opnemingen (8 uur theorie) - fotogrammetrie voor technische projecten o.a. wegenaanleg (8 uur theorie) - organisatie en planning van karteringen (46 uur theorie) Dit is maar een klein deel van de ongeveer 600 lesuren, die voornamelijk gewijd zijn aan de fotogrammetrie, de wiskundige Problemen en de instrumenten In de toekomst wordt gedacht aan een meer op de praktische kartografie afge- stemde opleiding. Hopelijk heeft U hiermede enige indruk gekregen van een deel van de akti- viteiten van dit merkwaardige instituut, want er zou nog veel meer te verteilen zijn over de "seminars", de "Consulting" in "verre" landen, de excursies, het veldwerk, de afdeling "Natuurlijke Hulpbronnen" en de jongere afdeling "Sociale Wetenschappen" De gegevens voor dit artikel zijn voor een belangrijk deel ontleend aan: "Aims and Structure of ITC", speech delivered by Prof. Ir. A.J. van der Weele, rector of the institute, on the occasion of the third lustrum of the ITC (dec. '66) en "ITC General Information" (nov. '67) 18 - 19

Kaartbulletin | 1968 | | pagina 23