OVER GEOGRAFIE EN KARTOGRAFIE (III) HET G E O G RAF IS C H ONDERZOEK drsP.W. Geudeke Moderne geografie-beoefening Bij de bestudering van de verschijnselen aan het oppervlak staan de geograaf verschallende methodes en hulpmiddelen ter beschikking. Hoewel het met name op het terrein van de fysische geografie vaak gaat om verschijnselen, die af- zonderlijk beschouwd reeds het studie-object van andere wetenschappen (bodem- kundeklimatologievormen, zal de geograaf op grond van eigen waarnemingen en onderzoek de samenhang en spreiding der verschijnselen bestuderen. Zonder dit eigen onderzoek is de moderne beoefening van de geografie ondenkbaar. De kleine prinsuit het gelijknamige boek van de SAINT -EXUPÖRYontmoet op zijn reis längs de planeten een geograaf, die zieh wat dit betreft anders op- stelt. Uit het gesprek van de prins met de geograaf krijgen we een beeld van de geografie-beoefening, dat lijnrecht in tegenspraak is met de moderne opvat- tingen: Ik ben aardrijkskundigezei de oude Meneer. - Wat is dat Dat is een geleerde, die weet waar de zeeen zijn en de Steden, de bergen en de woestijnen. - Dat is heel interessant, zei de kleine prins, Dat is nu eindelijk een echt vak.. En hij keek eens om zieh heen over de planeet van de aardrijkskundige. Hij had nog nooit zo'n statige planeet gezien. - Uw planeet is erg mooi, zijn er oceanen? - Dat kan ik niet weten, zei de aardrijkskundige. - Ohl (De kleine prins was teleurgesteld - En bergen? - Dat kan ik niet weten, zei de aardrijkskundige. - En Steden, rivieren en woestijnen? - Dat kan ik ook niet weten, zei de aardrijkskundige. - Maar U bent aardrijkskundige! - Ja zekerdat is ook zo, maar ik ben geen ontdekkingsreizigerEen aard rijkskundige gaat niet zelf de Steden, rivieren, bergen, zeeen, oceanen en woestijnen teilen. Hij is te belangrijk om rond te drentelen. Hij blijft in zijn studeerkamer en daar ontvangt hij de ontdekkingsreizigers (A. de SAINT -EXUPÖRYLe Petit Prince) De moderne geografie-beoefening vereist in de eerste plaats zelfstandig onderzoek. De geograaf moet zelf op päd om informaties in te Winnen, waar nemingen te verrichten of proefnemingen te doen. Een goedvoorbereiddoel- gericht onderzoek verschaft de onmisbare basisgegevens voor de bestudering en oplossing van welk geografisch probleem dan ook. De analyse van deze ge- gevens leidt tenslotte tot een bepaalde zienswijze, die in het algemeen zijn neerslag zal vinden in woord (rapport of dissertatie) en beeld (thematische kaart) Het eigenlijke onderzoek voltrekt zieh in een aantal fasen, die voor wat betreft de sociale geografie en fysische geografie afzonderlijk in het kort be- schreven zullen worden. Vrijwel ieder onderzoek geschiedt deels "binnenshuis deels buitenshuisBinnen worden de voorbereidende werkzaamheden zoals literatuur-onderzoek en luchtfoto-interpretatie uitgevoerd en vindt na afloop van 18 - 21

Kaartbulletin | 1968 | | pagina 25