zettings vormen, anderzijds het verrichten van tellingen en het uitvoeren van enqueteringen. Door een grondige voorbereiding in de vorm van kaartstudie en Iuchtfoto-interpretatie kan de kartering in het terrein meestal bepeikt blijven tot een klein aantal controle-waarnemingen Enquetes worden ingesteld om naast het statistisch materiaal dat. reeds in gepubliceerde vorm ter beschikking Staat (publicaties van officiele statistische bureau sgegevens te verzamelen, die op het betreffende onderwerp van onder- zoek zijn afgestemd» Voor een onderzoek van enige omvang wordt dit werk in de regel opgedragen aan statistische adviesbureau'swelke over getrainde en- queteurs beschikken. Het onderzoek wordt besloten met een grondige bestudering van de verkregen gegevens, waarbij de toepassing van statistische methodes wederom een bela ng - rijke plaats inneemt. Het resultaat wordt vastgelegd in een rapport met bijgaande tabellen en grafieken» Het spreekt vanzelf dat voor de visuele overdracht van het gevormde inzicht de thematische kaart en het kartogram van grote betekenis zo- niet onmisbaar, zijn. Fysisch-geografisch onderzoek Het studie-object van de fysisch-geograaf is van een ander, meer tastbaar ka- rakter, zijn methodes van onderzoek sluiten aan bij wat in de natuurwetenschap- pen gebruikelijk isHet onderzoek van de fysische verschijnselen van het aard- oppervlak valt in twee onderdelen uiteen: (a) de beschrijving en (b) de ver- klaring van vormen en verschijnselen. Het belangrijkste onderdeel van het fysisch-geografisch onderzoek wordt ongetwijfeld gevormd door het veldwerk. Een bijkomende methode, welke de sociaal-geograaf wegens de aard van zijn studie-object niet kan toepassen, is het uitvoeren van laboratorium-experimen- ten. Het is mogelijk gebleken om bepaalde Processen en verschijnselen op schaal na te bootsen, waarna de gevolgen bestudeerd kunnen worden. Dergeiijke experimenten worden verricht in het Waterloopkundig Laboratorium van de Tech nische Hogeschool te Delft en in het Fysisch-Geografisch Laboratorium van de Universiteit. van Amsterdam. Ook voor een fysisch-geografisch onderzoek geldt, dat een goede voorbe reiding een aanzienlijke tijd- en kostenbesparing op het praktische veldwerk oplevertDeze voorbereiding wordt gevormd door de bestudering van beschik- bare literatuur en kaarten (over de geologische gesteldheid van het te onder- zoeken gebied) en door de interpretatie van luchtfoto's. Vooral de Iuchtfoto- interpretatie heeft de laatste tientallen jaren een grote vlucht genomen; de luchtfoto is voor de fysisch-geograaf tot een onmisbaar hulpmiddel geworden Izie ZONNEVELD in het Tijdschrift van het K.N.A.G. 1960) Daarnaast kan ook de topografische kaart zieh als bron van kwantitatieve informatie betreffende de terreingesteldheid in een groeiende belangstelling Verheugen. Een deskundige analyse van kartometrische gegevens kan waardevolle aanknopingspunten ver schaffen aangaande de regionale verspreiding en onderlinge samenhang van be paalde vormen en verschijnselen en daardoor bijdragen tot een meer doeigericht veldwerk Het eigenlijke veldwerk kan in een aantal handelingen onderverdeeld wor den: (a) het doen van waarnemingen in het terrein, waarbij een en ander gere- gistreerd wordt op kaarten of luchtfoto's; (b) het verrichten van metingen, zoals het meten van terreinhellingenstroomsnelheden en profielen; (c) het uitvoeren van boringen en het nemen van grondmonstersOndanks grondige voorbereiding vereist het vaak de nodige fantasie (tegen de achtergrond van de ervaring) om in een bepaalde richting te gaan onderzoekenVeelal zullen de Problemen "in het veld" tot. een oplossing gebracht moeten worden. Na afloop van het veldwerk wordt geruime tijd besteed aan de bestudering 18 - 23

Kaartbulletin | 1968 | | pagina 27