KARTO FILATELIE q Koeman Het verzamelen van postzegels waarop landkaarten zijn afgebeeld Uitgaande van de opvatting dat de besteding van onze tijd niet altijd zinvol hoeft te zijn heb ik een gedeelte van de mij toegemeten tijd voor het boven- staande onderwerp uitgetrokkenDat dit onderwerp niet triviaal is wordt be- wezen door de auteurs van de aan het eind genoemde artikelen. Zelfs wijlen Professor L. Dudley Stamp schreef er over, zij het dat hij zulks aan zijn naam verplicht achtte Het verzamelen van postzegels in algemene zin is gedurende de achter ons liggende eeuw resistent gebleken tegen maatschappelijke en geestelijke revolu- ties. Het heeft geen zin om over de zinnigheid ervan te gaan filosoferen. Ik be- schouw het bestaan van dit verschijnsel als een axioma Kartografen (deze term in de ruimste zin van het woord te interpreteren kunnen een extra-dimensie aan hun postzegel-hobby geven door de kaart op postzegels als een thema te gaan verzamelen. Het zal ook mogelijk zijn dat kartografen tot het verzamelen van postzegels komen, juist omdat er kaarten op postzegels staan afgebeeld. Leden uit deze laatst genoemde kategorie zijn eer- der als kaartenverzamelaars aan te merken. Een verzameling postzegels pleegt men systematisch in een album te plakken of in een zgn. insteekboek" op te bergen. Wat verstaat men onder "systematisch" in de Karto-filatelie Ik ben van mening dat er eenzelfde systeem toegepast moet worden als bij een kaartenverzamelingnleen regionale indeling. Een verzameling kaarten op postzegels kan op een logische wijze ingedeeld worden; op dezelfde manier waarop kaarten in een wereldatlas opgenomen zijn. Daarbij zijn twee Systemen mogelijk; A. Vanuit de woonplaats van de verzamelaar naar grotere regio's gaan om te eindigen met wereld-omvattende kaarten. B. Vanuit de wereld-omvattende kaarten naar kleinere regio's gaan om tenslotte in de eigen woonplaats te belanden In beide gevallen wordt dus gebroken met de traditie in het verzamelen van post zegels in algemene zin, waarbij de landen in alfabetische volgorde in het album voorkomen: Andorra, ArmenieBeieren, Belgie, etc. Karto-filatelie breekt door de nationale indeling heen, want er zijn bijv. tientallen landen die postzegels hebben uitgegeven waarop een wereldkaart Staat. Of, om een ander duidelijk voorbeeld te noemen, van de vier postzegels die er van de kaart van Nederland bestaan, is er ddn door de Braziliaanse poste- rijen uitgegeven (zie Bl) Voigt men de klassieke indeling van een Europese wereldatlas, dan is de systematische indeling van een verzameling kaarten als volgt: Wereldkaarten, Oceanen, Europa, Europeselanden, Azie, Australie, Afrika, Amerika, Pool streken. Men kan dit uitbreiden tot afbeeldingen van andere hemellichamen (de Maan, Mars, nevelvlekken) want "een kaart" is immers niet tot het afbeelden van de planeet aarde beperkt. Wanneer behoort een postzegel tot de categorie "kaart"? Ik zou zeggen: wanneer de kaart het hoofdmotief van de zegel vormt. Indien men deze leiddraad niet volgt ontaardt de verzameling omdat het aantal zegels waarop naast het hoofdmotief een kaart(je) voorkomt groter is dan het aantal zegels waarop een kaart domineert. Denkt U maar eens aan de honderden zegels waarop een 18 - 25

Kaartbulletin | 1968 | | pagina 29