moeten kartografen, als ze een kaart of atlas, door hun collega's vervaardigd, willen aanschaffen hiervoor het volle pond betalen We weten wel dat dit in de praktijk lang niet altijd werkelijk gebeurt, maar ook hier zou een dankbare taak voor de Sectie kunnen liggen: het bedingen van allerlei kortingen voor haar leden. Ook voor buitenlandse kaart- en boekwerken moet het mogelijk zijn als Sectie (bijvoorbeeld via een of andere uitgever) een aantrekkelijke korting te realiseren. Wanneer de Sectie haar leden een dergelijke Service kan gaan bie- den zou het lidmaatschap beslist nog aantrekkelijker worden. Het lijkt ons trouwens niet eens zo moeilijk: een "Commissie Kortingen" aanstellen die gaat kijken wat er uit de wacht te slepen valt, wie weet Tenslotte hebben we nog wensen die op een nogal gevoelig vlak liggen: de maatschappelijke positieverbetering van onze vakgenotenNiet dat we ge- loven dat de Sectie veel op dit gebied zou kunnen doen, maar een onderzoek naar de plaatsing en honorering van praktisch werkzame kartografen en teke- naars zou al een goed begin zijn. Uiteraard zou het doel van een dergelijk onderzoek tegen die tijd beter geformuleerd moeten worden dan hier het geval isHet is een bekend feit dat de positie van kartografische tekenaars en karto grafen ten opzichte van andere beroepen een onduidelijke en enigszins zweven- de is Ook en vooral ten opzichte van onze collega's uit de ons omringende landen. Of een nauwkeurige maatschappelijke plaatsbepaling van vakgenoten werkelijk noodzakelijk iskan misschien alleen een uitvoerige Studie over deze materie aantonenVooral tegen de tijd dat de opleiding van start is gegaan zul- len we enig inzicht op dit gebied niet kunnen ontberenwillen we het risico vermijden dat onze pas opgeleide tekenaars en kartografen naar het buitenland verdwijnen Het is nu eenmaal zo, dat de aantrekkelijkheid van een beroep mede wordt be- paald door een behoorlijke honorering en gunstige uitloopmogelijkhedenHier mögen we niet stilzwijgend aan voorbij gaan. 18-3

Kaartbulletin | 1968 | | pagina 5