VOORGESCHIEDENIS VAN DE KARTOGRAFISCHE SECTIE A. Ras SAMENGESTELD UIT ARCHIEFMATERIAAL VAN DE SECTIE Een jubileum is altijd een geschikt moment om in een terugblik het wel en wee van de betrokkene in de afgelopen periode nog eens de revue te laten passeren. Dat dit bij de Kartografische Sectie ook zal gebeuren ligt eigenlijk voor de hand Toch wil ik van deze gebruikelijke weg afwijken en proberen om naar aanleiding van het 10-jarig jubileum de voorgeschiedenis van de Kartografische Sectie te belichten De aanleiding In Duitsland werd van 19 tot 22 sept. 1956 te Remagen de zesde "Arbeitstagung" van de "Deutsche Gesellschaft für Kartographie" gehouden. Op deze Studie- dagen waren ook een aantal Nederlandse deelnemers aanwezig, die al heel gauw kontakt met elkaar haddenDe lezingen die gehouden werden, waren goed maar nogal langdradigHet weer was schitterend, zodat deze heren om weer wat op verhaal te komen elkaar regelmatig ontmoetten op een van die leuke terrasjes aan de Rijn. Dat bij deze ontmoetingen een heerlijk glas wijn niet ontbrak, spreekt vanzelf. Onder de indruk van de prachtige organisatie van de studiedagen en ge- nietend van de heilzame invloed van de kontakten met de vele aanwezige carto- grafen kwamen deze heren tot de constatering van het feit, dat Nederland op dit punt niet zo veel te bieden had. Waarom niet? Ja, dan zou je eerst een vereni- ging moeten hebben, die dit alles kon stimuleren. En zo groeide het idee (misschien wel een beetje onder de invloed van de wijn en het mooie weer) om ook in Nederland te komen tot een nader en blijvend kontakt van belangstellenden in en beoefenaren van de Cartografie. We kunnen deze deelnemers aan de Duitse "Arbeitstagung" gemakshalve de z.g. "Remagengroep" noemen. Het waren de heren Eibergen, Michels, Ormeling, Romein, de Smit en Schokkenkamp Het idee te Remagen geopperd werd naderhand, tijdens een samenkomst te Elburg op 9 nov. 19 56, onderzocht op de vele kanten die er ongetwijfeld aan vastzaten Hieruit groeide een vastomlijnd plan om tot een Nederlandse werkgroep voor Cartografie te komen, waarvan het doel zou zijn: a. ontwikkeling en bevordering van de cartografie, b. kontakt tussen de cartografen, c. bevordering van de belangen van de Nederlandse cartografen (algemene belangen, zoals vakopleiding Kontakt met het K.N.A.G Door de vele persoonlijke relaties die er waren, ontstond er een eerste kontakt met het Koninklijk Nederlandsch Aardrijkskundig Genootschap. Op vrijdag 29 maart. 19 57 werd met vertegenwoordigers hiervan (de heren Prof. dr. G.L. Smit Sibinga en J.H. Broekman) van gedachten gewisseld. De "Remagengroep", 18-4

Kaartbulletin | 1968 | | pagina 6