waarvan de heer Elbergen inmiddels afgevallen was, gaf als eerste schatting op dat een aantal van 200 leden wel haalbaar zou zijn voor een dergelijke ver- eniging Tenslotte werd besloten om de "Remagengroep" in de gelegenheid te stellen een cartografische vereniging te stlchten, die dan wel opgenomen zou worden onder de paraplu van het K.N.A.G. maar met. financiele autonomie zodat eigen doeleinden verwezenlijkt konden worden. Belangstelling wekken De volgende stap was gericht op het wekken van belangstelling bij de diverse beoefenaren om het getal van 2 00 leden waar te makenDaartoe werd medio december 1957 aan vele instituten en cartografische bureaus en aan personen, die cartografisch bekend waren, een circulaire gestuurd. In deze circulaire werd men, na een körte uiteenzetting van doel en streven, uitgenodigd voor een orienterende vergadering in het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam op 2 5 jan. 1958. Deze vergadering werd meteen al als de EERSTE NEDERLANDSE CARTOGRAFENDAG aangekondigd Het comite van aanbeveling bestond uit de heren: Ernst Crone - Amsterdam Mr. S.J. Fockema Andreae - Leiden Drs W.F. Heinemeijer -Amsterdam Ir. C. Koeman - Delft F.W. Michels -Amsterdam Dr. F. J. Ormeling -Groningen Drs. J.E. Romein - Groet J. Schokkenkamp - 's-Gravenhage M. de Smit - 's-Gravenhage Als eerste reactie op de circulaire ontvingen de initiatiefnemers een herder- lijk schrijven van Prof. dr. A.J. Pannekoek. Hierin werden zij aangemoedigd om op de ingeslagen weg door te gaanVerder werden door hem een aantal inte ressante onderwerpen aangestipt waar een vereniging, bij behandeling ervan, een 10-tal jaren mee toe kon De Eerste Nederlandse Cartografendag Op de Eerste Nederlandse Cartografendag, 2 5 jan. 19 58 te Amsterdam, kon de woordvoerder van de initiatiefnemers, Dr. F.J. Ormeling, honderdvijfenzeventig belangstellenden begroeten, waaronder, zoals hij dat uitdrukte, vele prominente cartografen. Na een gedegen uiteenzetting van de redenen, waarom de initiatief nemers deze vergadering zo graag wilden houden, verzocht hij de aanwezigen om schriftelijk kenbaar te maken of zij zieh konden verenigen met het initiatief en of op deze weg doorgegaan moest worden. Prof. W. Schermerhorn hield in de middaguren o.a. een zeer enthousiast pleidooi voor een uniforme opleiding tot cartograaf en cartografisch-tekenaar in Nederland. Dat deze opleiding dan ook landelijk erkend en gehonoreerd moest worden sprak voor hem vanzelf. De dag werd besloten met een forum, waarin de heren Prof. dr. J.P. Bakker, C .A.J. von Frijtag Drabbe, Dr. W.J. Jong, Ir. C. Koeman, Dr. F.J. Ormeling, Drs. J.E. Romein en Dr. H.Th. Verstappen zitting hadden Dit forum kreeg van de vergadering een aantal vragen voorgelegd, waarop niet altijd een bevredigend antwoord gegeven kon worden. Aan het einde van deze Eerste Cartografendag hadden honderdvijfentwintig deelnemers met naam en handtekening hun instemming betuigd met het plan tot vorming van een Algemene Nederlandse Vereniging voor Cartografie als 18-5

Kaartbulletin | 1968 | | pagina 7