zelfstandige sectie van het Koninklijk Nederlandsch Aardrijkskundig Genoot- schap Een reactie Een openharige reactie die de initiatiefnemers na de cartografendag ontvingen was een zeer lijvig epistel van de cartograaf F.W. Michels. Hierin sprak hij zijn twijfel uit over verschillende uitspraken van het forum, met name die, welke handelden over de fundamentele trekken van wat cartografie moet heten in het Nederlandse cartografenwereldje Hij zou gaarnevoordat over cartografie e.d. gesproken zou worden, eerst onder elkaar uitgemaakt willen zien of iedereen met dezelfde woorden dezelfde dingen bedoelde Verder ging hij zeer diep in op de verschillende voorwaarden waaraan naar zijn mening een cartograaf, wil hij werkelijk cartograaf zijn, moet voldoen Dat hij met deze voorwaarden niet alleen stond, bewees hij met veel aanha- lingen uit boeken van bekende cartografen. Hij waarschuwde nadrukkelijk tegen een bedenkelijke simplificatiedie hij op de vergadering had gemeend te mer ken, over het beroep van cartograaf en cartografisch-tekenaarHij vergeleek de opleiding hiertoe met de opleidingen voor andere beroepen en de aanleg en mogelijkheden die men voor een beroep moet hebben. Edn volzin uit de brief kenmerkte de bezorgdheid van de heer Michels: "Er zal toch zeker geen zinnig vader-van-een-zoon-die-aardig-kan- tekenen rondlopen met de gedachte, dat die jongen zonder enigerlei syste matische scholing of opleiding met ingang van morgen op de tekenkruk van een reclamebureau een boterham zal kunnen verdienen, laat staan de scepter gaan zitten zwaaien?; Voor de goede ordede heer Michels behoorde zowel tot de "Remagengroep" als tot de "Initiatiefnemers" en zijn brief wilde alleen het stellingnemen in een heilig huisje voorkomen Voorbereiding van de oprichting De vergadering ofwel de Eerste Nederlandse Cartografendag was hoopvol ver- lopenDe kansen om tot resultaat te komen leken de initiatiefnemers niet siecht en daarom besloten zijmede met de steun van de 12 5 handtekeningentot vor- ming van een vereniging over te gaan. Aan het huishoudelijk bestuur van het K.N.A.G. werd, zoals Prof. Panne- koek later schreef, een goed doorwrochte brief gestuurd (d.d. maart '58), waar- in ondermeer stond waarom het K.N.A.G. als onderdak gekozen was. Uit de brief blijkt, dat dit ten dele uit ideele, ten dele uit praktische overwegingen geschiedde: "De ideele (overwegingen) - niet bij alle initiatiefnemers even sterk aanwezig - vloeien voort uit de gedachte dat de cartografie behoort tot de geografische wetenschappen en dat een bundeling van cartografen derhalve ondergebracht dient te worden bij het K.N.A.G. dat reeds 85 jaar de be langen van de geografie behartigt. Daamaast staan dus de praktische overwegingen. De verwachting be- staat dat een cartografische vereniging bij een samengaan met het K.N.A.G. en gebruik makend van naam en faciliteiten (administratie en bestaand tijdschrift) van het Genootschap, zieh betrekkelijk snel zal kunnen ont- wikkelen In dit verband spreken de initiatiefnemers de wens uit dat - zonder uiteraard aan de autoriteit van het K.N.A.G. enige afbreuk te doen - er een vorm van samengaan kan worden gevonden die voor de Cartografische 18-6

Kaartbulletin | 1968 | | pagina 8