Prof.Ir. G.J. Bruins hield de eerste voordracht, getiteld: "Algemene inleiding in de kaartprojectie- leer", waarna IrG.L. Strang van Hees "Enkele belangrijke kaartprojecties" (wis)kundig besprak. Voor de praktische oefeningen over het konstrueren van graadnetten werden we keurig voorzien van cijfertabellenmet behulp waarvan we enkele projecties probeerden te konstrueren. praktische oefening tijdens de studiedagen te Lage Vuursche "Vervormingen" werden door Ir. Strang van Hees besproken en toegelicht met enkele dia's, waarna praktische oefeningen volgden in het tekenen van een kaart in enkele graadnetten, het bestuderen van de optredende oppervlakte, vervorming en het kiezen van de meest geschikte projecties voor enkele genoemde soorten kaarten. Bij de laatste voordracht, "Het gebruik van kaartprojecties" door drsWillems, kregen we het ge- voel een beetje thuis te raken in deze moeilijke materie, wat duidelijk bleek uit de daarop volgende discussie Tot besluit van deze studiedagen werd de Amerikaanse kleurenfilm over moderne geodetische Pro blemen en werkwijzen "The Shape of the Earth" vertoond. Tussen de bedrijven door kon een kleine boeiende tentoonstelling van nieuwe atlassen en kaarten uit binnen- en buitenland bestudeerd worden, verzorgd door drs. E.H. van der Waal (Geogr. Inst. Utrecht) en enkele instrumenten voor het tekenen van graadnetten bekeken worden, meegebracht en toegelicht door de heren Boode en Jutte (T.H. Delft) De amicale sfeer die de studiedagen zo langzamerhand kenmerkt bereikte dit keer z'n hoogtepunt tijdens het "Kartografisch spei" in de avonduren, uitgedacht en geleid door J.E. Romein. Het is te hopen dat de plannen om een afgeronde publikatie van het behandelde onderwerp te laten verschijnen sukses hebben, zodat ook de thuisblijvers van deze studiedagen kunnen profiteren en de deelnemers alles nog eens rüstig kunnen overkijken. Tot onze geruststelling verklaarden zowel prof. Bruins als Ir. Strang van Hees zieh echter bereid om in voorkomende gevallen ons met raad en daad terzijde te willen staan wanneer zieh projectie- problemen mochten voordoen De voorzitter IrP.J. Bakker dankte iedereen voor z'n medewerking aan het welslagen van deze dagen KB 19 11

Kaartbulletin | 1969 | | pagina 13