Wordt er van overheidswege druk uitgeoefend bij de benoeming van Steden en streken? Prof. Ormeling: "Geen enkele. Tenminste hier in Nederland niet. Er zijn landen waar dat anders is. West-Duitsland bijvoorbeeldIk ben ervan overtuigd dat de Westduitse uitgeverijen onder druk van buitenaf werken. Kiesinger schijnt een iets soepeler houding aan te nemen" En: "Ten opzichte van al die Claims is er her duidelijke positieve punt dat alle landen hun aan- spraken ten opzichte van het Zuidpoolgebied (sinds het geofysisch jaar 1958 sterk in de belang- stelling) hebben opgeschort omwille van het gezamenlijk onderzoek. Trouwens uit geografisch oog- punt is in sommige gevallen beslist begrip op te brengen voor cartografische annexaties. Neem de Falkland-eilandenArgentinie noemt ze Isias Malvinas, maar hoe zou Nederland reageren wanneer Ameland in Chileense handen was?" NAAM Het is duidelijk: namen noemen betekent kleur bekennen, positie kiezen. Hoe redt de Nederlandse regering zieh uit het lastige parket wanneer zij in een of ander officieel stuk de stad Breslau of Wroclaw moet noemen. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag: "Dit probleem kennen wij niet. Het is bij mijn weten nog niet voorgekomen. Wel weet ik dat minister Luns over de zogenaamde DDR heeft gesproken". Nadrukkelijker op het probleem "what allemaal in the name is" worden radio, televisie en kranten gedrukt. Om het maar even buitenshuis te zoeken: noch de NTS noch het ANP (Algemeen Nederlands Persbureau) kan exaet meedelen wanneer zij een naamsverandering invoeren ANP: "Wij houden ons aan de huidige naamFormosa noemen wij Taiwan. Het is een langzaam groeiproces dat berust op een reeks van overwegingen; deels op traditie, deels op politieke over- wegingen" NTS: "Wij hanteren geen normen. In twijfelgevallen nemen we de naam die 't meest gangbaar iszo- dat de mensen ons kunnen volgen. Wij spreken noch over Formosa noch over Taiwan maar over Nationalistisch China. Wanneer er iets gebeurt in een Oostduitse stad dan geven wij de huidige naam met de toevoeging: dit was het voormalige huppeldepup" Bovenstaande voorbeelden van onzekerheid en verwarring zijn de uitlopers van cartografische annexatie en cartografische misleiding: zij zijn de dagelijkse aanduidingen voor de latente wrijvings- punten, die mogelijk de brandhaarden van de toekomst kunnen worden. Nog kan de papieren oorlog zonder veel schade aan te richten voortduren. Kritieker wordt de toestand wanneer in een betwist gebied plotseling delfstoffen worden gevonden of wanneer een volk uit zijn land groeit. De behoefte aan een grens ontstaat pas wanneer een gebied omstreden wordt. (uit: Algemeen Handelsblad van 31 aug. 1968) KB 19 15

Kaartbulletin | 1969 | | pagina 17