ABCDEFGHI abcdefghijk ABCDE abcdef MANUTIUS groote kennis geacht ABCDEF abcdef Futura INTO TYPE is a problem which the earliest INTO TYPE is a problem which the earliest De "schreefloze" letters, in het duits "Grotesk" genoemd, ontstaan omstreeks 1830 eveneens in Engeland en worden uiteraard gekenmerkt door het ontbreken van de schreven. Meestal komt nog een zeer geringe dik-dun tekening voor die op het eerste gezicht nauwelijks te zien isDeze letter- soort is tegenwoordig zeer gewild, ook in boeken en kaarten, ofschoon tegen dit laatste nogal eens geprotesteerd wordt. Om enkele zeer bekende typen te noemen: Nobel (1929), Gill (1938), Spartan (1951)Akzidensk Grotesk (1955)Folio (1957)enz. De magere variatie van deze letters, vooral van de Nobel, is haardun en wordt in tekenaarskringen daarom wel met "draadletters" betiteld. Nobel Gill Akzidensk Grotesk Folio Door de uitvinding van de fotografie en de litografie omstreeks 1800 (zie Kaartbulletin 6) ontstonden opeens nieuwe mogelijkheden in de druktechniekwaardoor allerlei getekende fantasieletters een kans kregen, zoals open en schaduwlettersOmstreeks de laatste eeuwwisseling werden zelfs de meest extreme lettervormen gebruikt, waaronder wanstaltige Produkten van litografen zonder enige typografische scholing. Voor reklamedoeleinden werden later ook betere fantasieletters ontworpen, die tegenwoordig nog veel gebruikt worden, maar voor kaarten niet zo geschikt zijn. We laten ze hier dan ook buiten beschouwing. Omstreeks 1850 werden de lettergietmachines uitgevonden en daarvoor werden vooral in deze eeuw talrijke nieuwe lettertypen ontworpen. De middeleeuwse en romeinse lettervormen dienden vaak tot voorbeeld (de zogenaamde Revivals)zoals uit veel namen wel blijkt: Hollandse Mediaeval (1912) Romulus (1931), Times New Roman (1932), Caslon, Baskerville e.d. Romulus Tenslotte wil ik nog wijzen op de mode in de typografie; opeens wordt een nieuw lettertype door iedereen geprezen om z'n fraaie vormen, zijn grote leesbaarheid in boeken of titels, maar vooral vanwege z'n moderne indruk. Er ontstaat dan een grote vraag naar zo'n lettertype en andere giete- rijen proberen snel met een soortgelijk lettertype een graantje mee te pikken van de grote vraag. Het gevolg hiervan is dat er opeens enkele nagenoeg dezelfde lettertypen verschijnen met geheel verschillende namen. Als modern voorbeeld noem ik de Folio, de Univers, de Helvetica en de Akzidensk Grotesk die o.a. in de a kleine verschillen vertonen, maar eigenlijk hetzelfde karakter hebbenOok de oudere Futura (1927) en de Spartan (1951) vertonen deze overeenkomsten. Wegligging en de plaats van het zwaartepunt Spartan Men moet zieh daarom niet te veel laten verwarren door de vele namen van lettertypesmaar trachten de soorten te herkennen aan de hierboven genoemde detailsOp de eigenschappen die in kaarten van belang zijn komen we in een volgend artikel terug. Literatuur Letters - Dr. H.D.L. Vervliet - AO 1225, IVIO Amsterdam (1968) Boekkunst en Grafiek - Jan Poortenaar - Amster- Monumenten der Boekdrukkunst (5 deeltjes) - dam' N.V. Drukkerij Trio, Den Haag 1950) KB 19 27

Kaartbulletin | 1969 | | pagina 29