Het "Astrafoil-matt" (ddnzijdig gematteerd) en het "Astrafoil-translucent" (wit-doorzichtig) hebben sinds 1961 een aanzienlijke verbetering ondergaan. Het bezwaar tegen deze tekeningdragers was toen, dat er veelal een belangrijke golving of welving in voorkwamDit komt de laatste tijd slechts zelden meer voor; beide materialen liggen nu goed vlak Het is te verwachten dat er zeer binnenkort een Astrafoil van een nieuwe samenstelling in de handel wordt gebracht nl."Super Astrafoil" Reeds in 1964 werd op "Ipex" in de stand van de "South Wales Chemical Works Ltd" een proefstukje van dit materiaal aan de bezoekers getoond en werd medegedeeld dat het spoedig in de handel zou verschijnen. Bij latere informaties bleek dat er zieh nögal enige moeilijkheden bij de vervaardiging voordeden en eerst nu beweert men het binnen zeer afzienbare tijd te kunnen leveren. Volgens ontvangen bericht en zoals uit toegezonden proefstukjes blijkt zal het Super Astrafoil ver- krijgbaar zijn in dikten van 0.05"; 0,07" en 0.10". De twee eerstgenoemde soorten zijn eenzijdig - en laatstgenoemde tweezijdig gematteerd. Hoewel op de "Ipex" het materiaal in witte uitvoering werd getoond zijn de ontvangen proefstukjes transparant en grauwgrijs van kleur (zoals het astrafoil "Clear-matt" Het is niet bekend of het in de uitvoering van white-opaque zal worden geleverd. Uit genomen inktproeven blijkt dat het Super-Astrafoil na reiniging met "Reinigungsmittel FK" (vroegere benaming "Folienreinigungsmittel FKS") of wasbenzine goed te betekenen is met Pelikan A 66/1072 Ook met de zg. waterige inkten kan men op deze dragers goed tekenen doch het bezwaar blijft dat deze inkten minder goed aan het materiaal hechten. De maatvastheid kon nog niet worden bepaald tengevolge van het kleine formaat van de proefstukjes. Volgens mededeling van de fabrikant komen de eigenschappen van het Super Astrafoil nagenoeg overeen met die van de Polyestermaterialen (hoewel het geen Polyester is) hetgeen dus t.a.v. de maatvastheid zeer goede verwachtingen geeft. Het duurste materiaal zal vermoedelijk leverbaar zijn op rollen en de andere twee soorten in de bekende Astrafoil standaard-formatenZodra nadere gegevens over het Super Astrafoil bekend zijn, zullen deze in worden gepubliceerd Er is nog een nieuw Polyvinyl materiaal op komst nlhet "Fatrokart" De desbetreffende firma heeft een proefvel ter beschikking gesteld om de eigenschappen van het materiaal te onderzoeken. Deze tekeningdrager van 0.38 mm dikte is wit - ondoorzichtig en laat zieh zeer goed met potlood- en na reiniging met FK, met de Pelikaninkt A 66/1072 betekenen. Het leent zieh tevens uitstekend voor het verrichten van karteringswerkzaamheden Sinds medio november 1966 wordt de werking van dit materiaal gecontroleerdGedurende deze Periode varieerde de temperatuur van 18° - 22° C en de relatieve vochtigheid van 32% - 47%. De gemiddelde werking bedraagt tot op heden 0,1 mm per meter. In welke formaten het verkrijgbaar zal zijn is nog niet bekend. Zodra het materiaal in de handel wordt gebracht en meer gegevens beschikbaar zijn zullen ook deze worden gepubliceerd Het is misschien nuttig nog even de inkten waarmede men de Polyvinyl tekeningdragers moet be tekenen te bespreken. Na 1961 werd de zg. S-inkt niet meer vervaardigd omdat, zoals men van Pelikanzijde mededeelde, er vele klachten waren over de te sterk etsende werking van deze inktsoort. De K-inkt werd nu aan- bevolen als de voor het doel meest bruikbare inkt. Bij de Meetkundige Dienst was men echter niet bijzonder tevreden over de kwaliteit van deze inkt en na een aantal minder aangename ervaringen hiermede werd tenslotte door tussenkomst van de importeur persoonlijk contact opgenomen met de Pelikan-Werke. Het gevolg hiervan was dat in het laboratorium van dit bedrijf drie inktsoorten 20 KB 20

Kaartbulletin | 1969 | | pagina 22