VERSLAG VAN DE COMMISSIE TIJDSCHRIFTEN bijvoorbeeld tussen warme strömen en wolkenvormingOok voor de kartering van eilanden zijn deze foto's van grote betekenis Een atol in de Stille Oceaan werd met ddn satellietfoto sneller en beter gekarteerd dan met de terrestische opmeting en zou 100 gewone luchtfoto's bespaard hebben. Voor- al in verband met de dreigende vervuiling van de oceanen is het van groot belang om, op grond van recente waarnemingen met satellietfoto'sop kritieke plaatsen snel in te kunnen grijpen. Bij de discussie kwam de gedachte naar voren dat het nu wel tijd wordt om een systematische kar tering met behulp van satellieten aan te moedigen. Volgens prof. Koeman werd in New Delhi reeds medegedeeld dat er aan een dergelijk programma gewerkt wordt. De kosten zijn alleen erg hoog. Voorzitter Bakker dankte de sprekers met een "hollands" presentje. De Commissie Tijdschriften werd ingesteld tijdens een bespreking tussen het bestuur van de Sectie en de redaktie van Kaartbulletin op 26 September 1968. De commissie bestond uit de heren G.F. Willems (voorzitter), W.F. Heinemeyer, A.J. Karssen, C. Koeman en J.E. Romein. De commissie vergaderde twee keer en besprak aan de hand van een door de voorzitter opgestelde vragenlijst, een aantal Problemen betreffende onze beide tijdschriften "Kartografie" en "Kaartbulletin". A. Het eerste probleem was: Moet de Sectie d6n of twee tijdschriften hebben? De commissie meent dat het juist is om de twee bestaande tijdschriften te handhaven. Op het eerste gezicht lijkt het wat overdreven dat een betrekkelijk kleine vereniging er twee tijdschriften op na houdt. De mening van de commissie om dit toch zo te laten is gebaseerd op de volgende over- wegingen 1Zou men besluiten om te komen tot 6<5n tijdschrift dan zou dit betekenen dat een van beide tijd schriften op moet gaan in het andereKaartbulletin opheffen en doen opgaan in Kartografie zou in- houden dat we daarvoor ruimte in het Geografisch Tijdschrift (G.T.) zouden moeten krijgen. Alhoe- wel dit niet nader onderzocht is, lijkt dit een hoogst onwaarschijnlijke oplossing. De Sectie zou dan op zijn minst het dubbele aantal pagina's van thans moeten hebben; verder zou dit betekenen dat allerhande zaken die de uitvoerend kartograaf interesseren in het G.T. zouden verschijnen en dat is nu juist iets wat men in het verleden liever niet zag gebeuren; tenslotte zouden we ook voor onze wat lossere en vrijere artikelen onder supervisie van de G .T-redaktie komen te staan. Het andere alternatief zou zijn, Kartografie opheffen en doen opgaan in Kaartbulletin. Dit zou nog eerder te overwegen zijn dan de voorgaande constructie, maar ook hier kleven grote bezwaren aan. Op de eerste plaats zouden we een betrekkelijk goedkope publicatiemogelijkheid opgeven en op de tweede plaats zouden we ons al te zeer isoleren van de kaartgebruikersde geografen. Zo lang we een onderdeel van het KNAG zijn moeten we ook in het G.T. blijven publiceren. 2. De bestaande tweedeling in de tijdschriften is een weerspiegeling van het heterogene karakter van de Sectie. Kaartbulletin is vooral georiänteerd op de kartografen van de praktijk en biedt daar- bij de mogelijkheid om eens minder zwaarwichtige dingen aan de orde te stellen; Kartografie is meer gericht op de wetenschappelijke beoefening van de kartografie en op het contact met de geografen. Het is wel de uitdrukkelijke mening van de commissie dat beide tijdschriften als evenwaardig die nen te worden beschouwd; evenwaardig wat betreft de aandacht die er aan moet worden besteed, als wat de financiele kant betreft. BEen tweede punt was het volgendeIn beide tijdschriften komen een aantal deelgebieden van de kartografie, niet of nauwelijks aan de orde. Is deze toestand te verbeteren? Deze vraag komt KB 2 0 7

Kaartbulletin | 1969 | | pagina 9