riviertje de Lauwers in de Lauwerszee en de zuidwestelijke tak van het zeegat de Lauwers werd afdoende een einde gemaakt, toen het eveneens in oostelijke richting opschuivende wantijdat op ongeveer 2/3 van de westpunt van het al evenzeer in oostelijke richting wandelende maar toch Fries blijvende Schiermonnikoog in zuidoostelijke richting in de wadden lag, die verbinding ging kruisen in de richting van de Groninger kust. Ondanks deze onthoofding van het riviertje de Lauwers bleef uit traditie het naar het oosten doorgaande zeegat de Lauwers zijn naam behouden. Buwalda heeft in het bovenaangehaalde artikel er op gewezen, dat die moord op het riviertje de Lauwers moet zijn gepleegd na 1217, toen volgens de Kroniek van Emo en Menko pelgrims uit de Groninger Omme- landen en nog door de mond van de Lauwers in open zee uitvoeren op weg naar het Heilige Land In de jaren 1550 tot 1556, toen de stad Groningen bovengenoemd Groninger standpunt ten aanzien van de onderhavige kwestie innam, was het misdrijf in elk geval reeds zo lang verjaard, dat daar- aan bij geen van beide partijen een herinnering was overgeblevenDat onder meer op de in 1570 door Abraham Ortelius in zijn beroemde atlas Theatrum Orbis Terrarum opgenomen, van het jaartal 1568 voorziene kaart van Friesland en op de door Christiaen Sgrooten omstreeks 1573 van Friesland vervaardigde kaart "dat olde Groeninger diepe" längs de zuidzijde van Schiermonnikoog naar het zeegat de Lauwers loopt, kan als een laatste nagalm van laatstgenoemde verbinding worden be- schouwd Ook al zou men nu aannemen, dat, als in de oude Friese wetten de Lauwers als grens tussen Ooster- en Westerlauwers Friesland wordt aangewezen, hiermede niet alleen de rivier op de vaste wal is bedoeld, maar ook de getijgeul in de wadden naar de Noordzee,dan nog betekent dit niet, dat er nu in de 20ste eeuw in de wadden een grens tussen de provincies Groningen en Friesland kan worden aangewezen. Het water van het riviertje de Lauwers heeft immers tijdens zijn wandeltocht in het tezamen met de Zuid-Oost-Lauwers doorwandelde gedeelte van de wadden overal gelopen. Welke loop zou men nu uit al die mogelijkheden tot de enig juiste moeten verklaren? En sinds het water van het riviertje de Lauwers geen gebruik meer maakte van de Zuid-Oost-Lauwers, zou men de grens met laatstgenoemde getijgeul hebben kunnen laten medegaan in oostelijke richting, maar even goed zou men zieh hebben kunnen houden aan de ioop van het water van het riviertje de Lauwers en de zuidwestelijke tak van het zeegat de Lauwers als grens hebben kunnen uitverkiezenSinds het water van het riviertje de Lauwers ook geen gebruik meer maakte van deze zuidwestelijke tak en zo van het gehele zeegat de Lauwers, zou men wederom de grens met de zuidwestelijke tak en met dat zeegat hebben kunnen laten medegaan in oostelijke richting, maar even goed zou men zieh wederom hebben kunnen houden aan de loop van het water van het riviertje de Lauwers en het Friese Gat als grens hebben kunnen uitverkiezen. Het is echter duidelijk, dat een keuze tussen al deze mogelijk heden volkomen willekeur betekent. Het enige vaste punt is het feit, dat het eiland Schiermonnik oog Fries is De rijksarchivaris in Friesland M.P. van Buijtenen heeft in 1954 een Studie het licht doen zien over de Fries-Groningse grens in Lauwerszee en wadden. In dit op verzoek van ged(eputeerdestaten van Friesland geschreven boekje heeft hij zieh aan dergelijke willekeur schuldig gemaakt, zoals blijkt uit punt 8 van zijn samenvatting: "De huidige grens tussen Groningen en Friesland in de Waddenzee en Lauwerszee is de loop van de Lauwers van het Oosten van Schiermonnikoog af via de Spruit naar de Groninger kust" 1) In de vertaling van W. Zuidema en J. Douma, (1938)bl. 35. 2) Deze bevindt zieh in de Koninklijke Bibliotheek te Brüssel, Ms. 21596. KB 21 23

Kaartbulletin | 1969 | | pagina 25