van nieuwe of geheel gewijzigde kaarten. De Topografische Dienst en Rijkswaterstaat publiceren hun nieuwe kaarten reeds in Kartografie, maar van anderen zouden wij eveneens graag wat hören over nieuwe kaarten, ook wanneer die in opdracht van derden werden vervaardigd. Misschien is er in elke instelling wel iemand bereid om ons gegevens te verstrekken, zodat wij de leden van de Sectie voortdurend op de hoogte kunnen houden van nieuwe uitgaven. Vooral voor de bibliotheken is dit van veel belang. INSPRAAK IN DE GEGEVENS OP DE TOPOGRAFISCHE KAART 1 2 5.000 Bij de Topografische Dienst wordt momenteel een uitgebreid onderzoek ingesteld naar de inhoud en de kartografische vormgeving van de top. kaart 1 2 5.000 en wel in relatie tot de huidige maat- schappelijke behoefte aan topografische en thematische informatie. Daartoe werd in juni een brief met vragenlijst en een blad van deze kaart gestuurd aan 30 nederlandse personen of instellingen, waaronder de Kartografische Sectie. In de vragenlijst vraagt men de mening over: a) wijziging van de classificatie en weergave in de Steden van de wegen, b) wijziging van de bebouwingsweergave; bijvoorbeeld door fabrieken, hoogbouw, bedrijfsgebouwen, belangrijke openbare gebouwen, winkel- centra e.d. aan te geven in de plaats van het tegenwoordige onderscheid in houten en stenen ge bouwen, c) ddn kleur blauw, dieptecijfers in de meren, onderscheid van het grondgebruik, d) aangeven van gegevens voor de openluchtrecreatiezoals opengestelde landgoederenCampings e.d.e) het voldoen van de kleuren, het schrift en de Symbolen, f) bedrukken van de achterzijde van de bladen met tekst of thematische informatie Het antwoord op dit schrijven werd uiterlijk 15 augustus verwacht, waarna op 8 September in het gebouw van de Top. Dienst het eindresultaat met de adressanten besproken zal worden. Het is jammer dat wij U dit niet eerder konden berichten: mogelijk ontving U deze vragenlijst niet, maar hebt U wel gefundeerde wensen. Het lijkt ons dat U zieh dan toch maar met de Top. Dienst in verbinding moet stellen. INSTRUCTIEVE PUBLICATIE OVER "ASTRALON KARTOGRAPHISCH" Reeds te lang wacht deze voortreffelijke publicatie uit 1968 van Dynamit Nobel Aktiengesellschaft uit Troisdorf (Dld) op een aankondigingOfschoon bedoeld als een propagandageschrift over een vernieuwde astralon-tekeningdrager is het door zijn inhoud belangrijk genoeg om de aandacht erop te vestigen. Het lijkt mij vooral voor beginners zeer lezenswaard; o.a. voor de lezers die reeds kennis maakten met de opstellen van A.HVerroen, versehenen onder de titel "Voor de jongeren" en het artikel van M.J.J. Flink in Kaartbulletin 20. Na een beknopt historisch overzicht van kopergravure en lithografische steen naar de moderne methodes van reprografie worden in 1 achtereenvolgens de eigenschappen van het nieuwe mate- riaal opgesomd: de maatvastheid, doorschijnendheid en de bestendigheid tegen licht. In 2 wordt medegedeeld wat grafisch met de nieuwe tekeningdrager mogelijk isgevolgd door 3de toe- passing ervan, waarin met 19 instruetieve afbeeldingen aangegeven wordt hoe, met het in ödn kleur getekende origineel als basis, de kaartoriginelen voor de meerkleurendruk tot stand komen. Bovendien geeft men met 19 tekeningen een paar voorbeelden van het kopiären op de drukplaat. 4 geeft een uitgebreide behandeling van de in het begin opgesomde eigenschappen met 3 dia- grammen en een afbeelding. In 5 volgen aanwijzingen voor het bewaren, verzenden en snijden van "Astralon Kartographisch", terwijl tenslotte in 6 raadgevingen voor de praktische reprografie gegeven worden met 10 afbeeldingen. Dit aanbevelenswaardige boekje van 27 bladzijden, formaat 21 x 29,5 cm is gratis te verkrijgen bij de Fa. J. Uiling, Verlengde Slotlaan 64 in Zeist, tel. 03404- 156 59, die ook alle soorten Astralon levert. (J.S.) AANVULLING 3 OP DE LEDENLIJST IN KAARTBULLETIN 18 Nieuwe leden: M. Dansen - p/a Spaarne 17 - Haarlem M.F. Fortuin - Poptahof noord 59 - Delft A.P. Maas - Sportlaan 12 - Middelburg N.V. Cartoprint - Paviljoensgracht 17-19 - Den Haag Economisch-Geografisch Instituut v.d. Univ. van Amsterdam - Herengracht 2 86 - Amsterdam Wijzigingen: J.A. Conen - Graaf Dirk III-laan 16 - Maasland (was Delft) Mr. B. van 't Hoff - Beukenlaan 4 - Gorssel (was Den Haag) T. Klok - Prinses Annalaan 128 - Leidschendam (was Den Haag) R.L. Meijs - Ter Culenstraat 37 - Dalfsen (was Zwolle) Ir. J.J.M. Otten - Van Duivenvoordelaan 17 - Wassenaar (was Den Haag) R. van der Schans - Prof. Jordanlaan 12 - Utrecht (was Rotterdam) Geen lid meer: J. Wagener - Amsterdam 4 KB 21

Kaartbulletin | 1969 | | pagina 6