OVERZICHTSKAART TECHNISCHE HOGESCHOOL DELFT e.p. Boode Dit is een hinken op twee gedachten, doch ook hier geldt de overweging dat men, eenmaal de sluis gepas- seerd zijnde, zal moeten overstappen op de waterkaart en op die kaart hetzelfde systeem zal tegenkomen. De watersportkaarten hebben zo enigszins mogelijk dezelfde schaal als de zeekaart, omzoveel mogelijk van het basismateriaal van de zeekaart gebruik te kunnen maken. Bovendien kan men nu eenmaal niet ri- goureus alles op 66n schaal afbeelden, zonder öf te veel öf te weinig informatie te geven. Door het kleine formaat, zal men meermalen moeten overstappen op een vervolg-kaartblad. Dit ongemak is echter aanvaardbaar gezien de geringe snelheid waarmee men vaart en de grote overlappen. De kaartbladen worden samengevoegd tot een samenhangend geheel. Op het titelblad is met ingang van dit jaar aangegeven welk gebied de inhoud van het mapje bestrijkt in na- volging van de waterkaart. Op de binnenzijde van het schutblad is tevens een indexkaartje aangebracht. Overigens wordt op de kaartbladen verwezen naar de aangrenzende kaart dan wel naar de aangrenzende ANWB waterkaart. Tenslotte zij nog vermeld dat de kaart in offset in 5 drukgangen in 9 kleuren wordt gedrukt, t.w. zwart, donkergrijs, grijs, donker blauwgrijs, lichtblauw, donkerblauw, geel, groen en rood. In januari 1969 werd aan de tekenkamer van het Laboratorium voor Geodesie de interessante opdracht ge- geven om de bestaande kleurenkaarten van Delft schalen 1 5. 000 en 1 10. 000 (zie Kartografie nr. 13, aug. 1961.E.P. Boode, Overzichtskaart Technische Hogeschool Delft, blz. 429, e.v.) zowel in Z.O.- als in Z.W. -richting uit te breiden. Tevens moest de kaart in 6ön drukkleur verschijnen met handhaving van de bestaande parallelprojectie voor de THgebouwen. Onderstaand artikel geeft een verhandeling over de mogelijkheden en voordelen van 66n kleurendruk van deze kaart ten opzichte van meer kleurendruk. Ontwerp. Uitgaande van een volle tint en drie redelijk uit elkaar liggende rastertinten door middel van een 54 lijnras- ter met een 10% 30% en een 50% dekking werden drie dezelfde fragmentjes uit de bestaande kaart (schaal 1:5. 000) op verschillende wijzen in zwart-wit uitgevoerd. De eerste opzet (in zwart-wit) was een volle tint voor het opgaande werk (muren enz.) van de gebouwen in parallelprojectie, de spoor- en tramlijn en het schrift. De daken, minder gedetailleerd, bleven wit met een gedeeltelijke omlijning om het vlakje meer naar voren te halen en de vormgeving beter te doen uitkomen. Raster 50% werd gebruikt voor het water, raster 30% voor de overige bebouwing en een 10% raster voor het groen, zowel voor het stadsgroen als voor weiland. Het niet ter beschikking hebben van een voldoend aantal uiteenlopende rasters werd voor bovengenoemde groencombinatie niet als een bezwaar gezien. De tweede opzet was een volle tint voor de bebouwing en het groen, raster 30% voor het opgaand werk van de gebouwen in parallelprojectie en een 10% raster voor het water. Raster 50% werd voor dit ontwerp dus niet gebruikt. De derde opzet gaf een soort negatief effect, hiervoor werd een +30% raster gekozen voor de daken van de gebouwtjes in parallelprojectie en voor de overige bebouwingsblokken, terwijl het groen een 50% raster en het water een 10% raster kreeg. De volle tint werd dus buiten beschouwing gelaten. Voor alle drie ontwerpjes werden geen contouren om "de vlakken" aangebracht met uitzondering voor de KB 22 9

Kaartbulletin | 1970 | | pagina 11