De bestudering van het relief Het relief van de aarde wordt voor wat betreft het zeegedeelte bestudeerd door de oceanograafHoewel het onderzoek van het zeebodemrelief voldoende stof levert voor een uitvoerige beschouwing, kan hieraan thans geen aandacht worden bester We zullen ons beperken tot een körte bespreking van het relief van het land- oppervlak, dat zoals eerder erd vermeld, tot het studieterrein van de geomorfoloog behoort. Het onderzoek en de bestudering van het relief geschiedt voor een belangrijk deel in het terrein. De eerste fase van het onderzoek bestaat uit het waarnemen en beschrijven van de verschillende vormen. Vervolgens worden de waarnemingsgegevens geanalyseerd en gei'nterpreteerd met het doel de wording, de verspreiding en de samenhang van de vormen te verklaren. Het waarnemen en beschrijven van de vormen wordt aangeduid met het begrip morfografie; geschiedt deze beschrijving op een kwantitatieve basis (het vastleggen van vormen in maat en getal) dan spreekt men van morfometrie. Zowel de morfografische, als de morfometrische methode maakt gebruik van kaarten en luchtfoto's naast de veldwaarnemingen. De betekenis van kaarten voor het onderzoek van het relief zal later afzonderlijk aan de orde worden gesteld; de verschillende manieren waarop het resultaat van het onderzoek grafisch en kartografisch wordt weergegeven (profielen, blokdiagrammen, reliefkaarten en geomorfologische kaarten) zullen dan tevens worden behandeld. De bestudering van de uitwendige vormen van het aardoppervlak 1s echter niet voldoende voor het verkla ren van de genese en de verspreiding van het relief. Het is van grote betekenis dat ook de inwendige bouw en het materiaal waaruit de reliefvormen zijn opgebouwd, nauwgezet worden onderzocht. Verder dient in samenhang hiermee te worden nagegaan welke processen werkzaam zijn of werkzaam zijn geweest. Bij het geomorfologisch onderzoek kan in vele gevallen de methode van het vergelijken met eiders waarge- nomen (en reeds verklaarde) verschijnselen met succes worden toegepast. Voor een juist begrip van de verschijnselen in een eertijds vergletscherd gebied (Vogezen) zal men door eigen aanschouwing of uit de literatuur kennis dienen te nemen van de verschijnselen in een gebied waar de glaciale Processen nog in volle gang zijn (Spitsbergen)Bij het gebruik van deze methode gaat men uit van de veronderstelling dat destijds (in de Vogezen) de verschillende Processen op dezelfde wijze werkzaam waren als thans (op Spits bergen). In de geomorfologie en geologie is dit z.g. actualiteitsprincipe algemeen aanvaard; men neemt aan dat de geschiedenis van de aardkorst en de vormenwereld op dezelfde krachten en processen berust, die wij ook thans waarnemen en kennen. De beschrijving van het relief Het relief van het aardoppervlak kan zonder nadere verklaring van de ontstaanswijze op zuiver morfogra fische gronden in een aantal vormen en typen worden onderscheiden. Deze wijze van waarnemen en vast leggen is - in de vorige eeuw - vooral gegroeid vanuit de behoefte aan een militaire terreinleer. Pas na 1900 werd hieraan een nieuwe dimensie toegevoegd door de ontwikkeling van de geomorfologie tot een mo derne wetenschap, welke door het doen van waarnemingen en proefnemingen tracht te komen tot een verkla ring van het waargenomene en tot een vastlegging van wetmatigheden. Wellicht de oudste morfografische indeling is het onderscheid naar de absolute hoogteligging boven zeeniveau in: laagland 0 - 200 m Dit onderscheid is echter weinig bruikbaar voor de beschrijving van de werkelijke situatie. Het zal een ieder duidelijk zijn dat een niet met dalen doorsneden plateau op 1000 m boven zeeniveau bezwaarlijk als heuvelland middelgebergte hooggebergte 500 - 1500 m boven 1500 m 200 - 500 m KB 22 15

Kaartbulletin | 1970 | | pagina 17