Stiboka werkt toch zeker samen met archeologen? "Inderdaad bestaat er een heel nauwe samenwerking met het Rijksoudheidkundig Bodemonderzoek te Amersfoort. Een voorbeeld van de raakpunten tussen ons werk en de archeologie is het volgende geval. In Friesland boorde een karteerder plotseling op 70 centimeter diepte veenblubber, na alsmaar klei te hebben aangetroffen. Even verderop boorde hij weer klei. Hij ging toen terugboren en ontdekte tenslotte dat op de plaats van de veenblubber een sloot moest hebben gelegen. De 70 cm. dikke laag klei moest er na dijkdoorbraken zijn opgekomen. Zo werd hier een verdronken land hervonden. De heer Kraanen ontdekte zelf eens een kasteel in de buurt van Wageningen door middel van een luchtfoto. "Rechte lijnen ontdek je pas op luchtfoto's omdat ze afwijken van het normale grillige patroon. Ik zag in dit geval lichte lijnen, die een rechthoek vormden: het bleek verdroogd gras - het was een droge zomer - waarvan de wortels op de funderingen van het kasteel waren gestuit." Kraanen laat me een luchtfoto zien van een dijkdoorbraak. "Hier ziet u de zandige klei, die door de kracht van het water als een waaier rondom het gat op de oorspronkelijke bodem is terechtgekomen" Als na een dijkdoorbraak het water is verdwenenver- telt een luchtfoto het duidelijkst wat er met de bo dem is gebeurd: klei als een waaier rondom het gat terechtgekomenFoto van de geallieerde luchtmacht in 1945 gemaakt van de doorbraak bij Eiden aan de Rijn - archief Stiboka) KB 23

Kaartbulletin | 1970 | | pagina 10