INDRUKKEN VAN ITALIAANSE KARTOGRAFENDAGEN Prof. F.J. Ormeling Tijdens een verblijf in Italiö in april'69 i.v.m. de voorbereiding van de ICA-Conferentie aldaar in 1970, was ik in de gelegenheid de zesde jaarlijkse Convegno (bijeenkomst) van de Italiaanse zustervereniging, de Associazione Italiana di Cartografia bij te wonen. Hoewel ik de Italiaanse taal niet machtig ben, zeker niet in gesproken vorm, meen ik, dank zij de vriendelijke assistentie van mijn gastheren die steeds weer bereid bleken in het Engels of Frans uitleg te verschaffen, een algemene indruk van deze jaarlijkse bijeenkomst te kunnen geven. Ter orientatie zij opgemerkt dat de Associazione 5 jaar jonger is dan de Kartografische Sectie. Zij werd in 1963 opgericht op initiatief van Generaal Carlo Traversi, Directeur van het Instltuto Geografico Militare (de Italiaanse Topografische Dienst) in samenwerking met o.a. de intussen overleden Professor Manlio Castiglione van de Touring Club Italiano en met Dr. Umberto Bonapace van het Instituto Geografico de Agostini. Evenals de Kartografische Sectie werd de Associazione dus van meet af aan bestuurd door vertegen- woordigers van de commerciele en overheidskartografie. De vereniging telt thans circa 200 leden, hetgeen voor een land met een kartografische traditie als Italiö niet bijzonder veel lijkt. De kosten van het lidmaat- schap bedragen voor persoonlijke leden L. 2000.- (d.i. f 12,-), voor Institutionen leden L. 20.000,- (d.i. het tienvoudige van die voor persoonlijke leden terwijl daarnaast de 5 leidende kartografische instituten nl. 2 overheidsinstituten (Institutio Geografico Militare te Florence en het Instituto Indrografico della Marina te Genua) en 3 commerciele instituten (1. de Ente Italiano Rilievi Aerofotogrammetrici, kortweg EIRA genoemd te Florence, 2. de Touring Club Italiano te Milaan en 3. het Instituto Geografico de Agostini te Novara) elk met L. 50. 000, - 300, -) in het jaarlijkse budget van de Associazione bijdragen. De leden ontvangen gratis het verenigingsorgaan - het Bolletino - dat jaarlijks met 3 afleveringen van elk 2^-3 vel verschijnt. Inhoude- üjk verschilt dit tijdschrift met artikelen, kaart- en boekbesprekingen en verenigingsnieuws nauwelijks van de Mededelingen van de K. S. in het Geografische Tijdschrift. Typografisch is het Bolletino zeer aantrekke- lijk verzorgd. De abonnementsprijs voor niet-leden bedraagt L. 2500, -. Tot dusver was de voorzitter van de Associazione tevens voorzitter van de Redactiecommissie van het Bolletino, dus twee sleutelfuncties in <5<5n hand. De Convegno der Italiaanse kartografen vond in 1969 plaats te Genua. Zij nam twee dagen in beslag nl. vrij- dag 18 en zaterdag 19 april. Dat de vrije zaterdag hiervoor werd besteed bleek vrijwel niemand te deren. Weliswaar was de opkomst (45 deelnemers d.i. ongeveer j van het ledenbestand) misschien niet indrukwek- kend doch dit werd vnl. toegeschreven aan de op 19 april vastgestelde spoorwegstaking, waardoor een aantal verafwonende leden zou zijn afgeschrikt. Bij vluchtige informatie onder de deelnemers bleek deze Convegno dan ook in de eerste plaats een bijeenkomst van Noorditaliaanse leden te zijn. Leden voorbij Florence waren thuisgebleven. De bijeenkomst was georganiseerd door het Instituto Idrografico della Marina te Genua o.l.v. de Kapitein ter Zee Aldo Macchiavelli. Herhaaldelijk bleek mij deze dagen, ook in de besprekingen over de aanstaande ICA-Conferentie, dat de hydrografen en oceanografen in de Italiaanse kartografenwereld een hartig woordje meespreken. Mijn gastheren legden mij uit dat dit in een land als Italie met een kustlengte van 6000 km ook niet anders te verwachten was. Het Hydrografisch Instituut is per definitie in dit land een invloedrijk lichaam. De eerste dag van de Convegno was voor een belangrijk deel aan het sociaal verkeer gewijd. Evenals in Nederland staat het geselliges Beisammensein" onder kartografen in Italiö hoog genoteerd, ofschoon wij voor wat betreft de wijze waarop dit wordt gerealiseerd nog wel wat kunnen leren. Vrijdagsmiddags werden de deelnemers ontvangen aan boord van het m.s. Bannock, ocianografisch onderzoekingsvaartuig gemeerd in de haven van Genua, alwaar de Directeur van het Instituto Indrografico met zijn officieren de honneurs waarnam. Nadat het gezelschap in groepen was rondgeleid werden op het achterdek van de Bannock dranken 10 KB 23

Kaartbulletin | 1970 | | pagina 12