geserveerd. Het volgende programmapunt was een rondrit door de stad, alweer verzorgd door het Instituto Indrografico dat hiertoe een personeelsbus beschikbaar Steide. Alsof dlt nog niet voldoende was werden de deelnemers in de vooravond ontvangen door de Firma Martini Rossi S.P.A., wereldvermaarde producenten van Martini Rossi, Bianco, Dry en On the Rocks. Deze ontvangst vond plaats op de z.g. Terrazzo Martini gelegen op de dertigste en hoogste verdieping van een Genuese wolkenkrabber, waar behalve van een aantrek- kelijk assortiment van dranken en hapjes van een fraai panorama over stad en haven kon worden genoten. Daar de Firma Martini in gastvrijheid niet onderdeed voor de Marine werd met deze receptie een stevige basis ge- legd voor het welslagen van de eigenlijke werkvergadering op de volgende dag. Zaterdag 19 april werd vroeg begonnen. Reeds om 8 uur waren de deelnemers verzameld in de congreszaal van de Fierra del Mare, een jaarbeursachtig gebouw aan de oever van de Golf van Genua met uitzicht op de passerende schepen. In tegenstelling tot wat men de vorige dag was gewend, heerste er weinig sfeer in het op deze vrije zaterdag onbemande en onverwarmde gebouw. Het handjevol kartografen moet zieh wel zeer onbehagelijk gevoeld hebben in deze zeker voor 1000 mensen plaats biedende congreszaal. De reden waarom juist dit gebouw voor de Convegno werd gekozen heb ik niet kunnen achterhalen. Overigens deed een en ander geen afbreuk aan het elan waarmede het programma werd afgewerkt, dat behalve een ledenvergadering inclu- sief bestuursoverdracht nog zeven voordrachten met discussie en bedankjes omvatte. Het behoeft niet te ver- bazen dat dit ambitieuze programma ruim 5 uren in beslag nam m.a.w. dat pas om half twee de verlossende klop van de voorzittershamer de zitting beeindigde. Deze mededeling krijgt eerst een verbijsterend karakter door de toevoeging dat de zitting noch door een koffiepauze, noch door enig ander intermezzo werd onderbro- ken. Blijkbaar was de restaurateur van de Fierra del Mare niet te bewegen geweest voor 45 koppen koffie zijn bedrijf in werking te stellen.- De buffetten bleven onbemand. Intussen was uw rapporteur blijkbaar de enige deelnemer wiens enthousiasme voor de goede zaak der kartografie op deze koffieloze, kille morgen plaats maakte voor een doffe berusting. De Italiaanse collega's bleven zonder tekenen van afkeuring, zonder te draaien op hun stoelen of weg te lopen, bij tijden zeer geinteresseerd alle punten van het programma volgen tot en met het laatste bedankje van de zevende en laatste spreker. Generaal Traversi had zijn leden blijkbaar goed gedrild Overigens was de ledenvergadering een belangwekkende ervaring. Voor verenigingszaken bleek de belangstel- lingnietbijzondergroottezijn. Ineenhoogtempowerdennotulenenjaarstukkenvan secretaris en penningmeester afgewerkt zonder dat de zaal tegenspel bood. Slechts t.a.v. het Bolletino werd de wens geuit meer Informatie op technisch-kartografisch terrein op te nemen. Een voor Nederland interessant punt was vervolgens de beschikbaar Stelling van een geldprijs ter nagedachtenis van de in 1968 overleden mede-oprichter van de Asso- ciazione Professor Manlio Castiglione, bekend als redacteur van de Grote Atlas van de Touring Club Italiano. Deze Castjigloneprijs groot L. 300.000,- (waarvan L. 100.000,- gevoteerd door de Associazione en L. 200.000 door de Directie van de Touring Club) zal eenmalig worden uitgereikt aan de winnaar van een alsnog nader te formuleren prijsvraag op een der deelterreinen der kartografie. Het piöce de rdsistanca van de vergadering vormde ongetwijfeld de bestuurswisseling. Generaal Traversi, stichter van de Associazione en oprichter van het Bolletino, droeg na 6 jaren de leiding over aan Dr. Umberto Bonapace, die hem reeds in december 1968 als bestuurslid van de ICA was opgevolgd. De aftredende voorzitter, bij deze gelegenheid tot erevoorzitter benoemd, bracht in zijn afscheidsrede nog eens het belang van een uniforme beroepsopleiding ter sprake terwijl hij oudere kartografen en kartografische tekenaars de noodzaak voorhield van een voortdurende bij- scholing "poste-diploma" teneinde de snelle ontwikkeling van het vak te kunnen bijhouden. Hartverwarmend was de onverwachte hulde van Professor Gaetano Ferro van de Universiteit van Genua die de scheidende voor zitter uit naam van de Italiaanse geografen dankte voor zijn baanbrekend werk op organisatorisch kartografisch terrein. Het tweede deel van het oehtendprogramma was gewijd aan de voordrachten. De nieuwe voorzitter Dr. Bonapace KB 23 11

Kaartbulletin | 1970 | | pagina 13