Dit gebied wordt groter met het groeien van nieuwe openingen verder in zee. Voor het overig gebied herleidt men de diepte tot gern iddeld 1 aagwa te r s p r ing (gem. L.W.S.)(5). Hoogten worden op de door de Nederlandse Hydrografie samengestelde zeekaarten in meters boven mid- denstand gegeven (7) Op de detailkaarten, inclusief de plans, zijn aangegeven de tonnen, de bakens, de lichten, het havengetal (8), landmerken, wrakken, telegraaf- en telefoonkabels en de juiste namen van de vaarwaters, voor welke laatste oude en zeer oude kaarten uit het archief geraadpleegd worden, en van terreinvoorwerpen. Wat het land be traft moeten deze kaarten zowel de vorm als de aard van de kustlijn tonen, en tevens een goede, algemene voorstelling van de wijze, waarop zieh het land van uit zee voordoet, zowel voor het oog als voor de radar- navigatie De Nederlandse zeekaarten, welke hiervoor in aanmerking komen, d.w.z. op de schaal 1 50.000 en kleiner, dragen het Decca-net van hyperbolen. Voor de spell ing van de namen in Nederland werd als regel de spelling van de 'Lijst der aardrijkskundige namen van Nederland' Leiden 1936 gevolgd. Voor de namen van het landgedeelte zal thans gestreefd worden naar conformiteit met de Topografische Kaart. Voor het weergeven van vele gegevens op de kaart is van tekens en afkortingen gebruik gemaakt. Een verkla- ring van deze geeft kaart 1 Tekens en afkortingen voorkomende op de zeekaarten, uitge- geven door de Chef der Hydrografie'. Ze zijn daarop samengevoegd in rubrieken, geletterd A t/m V, in over- eenstemming met de standaardindeling, aanbevolen door het Internationaal Hydrografisch Bureau (I.H.B.) te Monaco, opgericht in 1921. (3) Om de zee längs onze kust en de zeegaten ten behoeve van onze handelsvaart en visserij zo veilig mogelijk te maken is het nodig, dat de zeekaarten tot op de dag bijgehouden worden. Bovendien spreekt het haast van zelf, dat tonnen, welke de vaargeul aangeven, aangevaren kunnen worden en daardoor of door ijs- gang e.d. van plaats veranderen. Wel worden ze zo goed mogelijk weer op hun plaats gebracht, maar uit de aard der zaak is de ligging dan vaak een 20 tot 50 m anders; onder de titel van de detailzeekaarten staat dan °°k de volgende waarschuwing: 'De ligging der betonning wordt steeds aangepast aan de zieh veelvuldig wijzi- gende vaarwaters. De situatie der vaarwaters en ondiepten komt derhalve niet altijd overeen met de gekarteer- de dieptelijnen en -cijfers'. (zie b.v. het vaarwater Zoutkamperlaag-Westgat tussen Ameland en Schiermon- nikoog op kaart 1458, 1968). "Voor diepten op drempels raadplege men de 'Dieptestaat'". De tonnenleggers van de Loodsdienst blijven steeds aan het werk met het verleggen der betonning om deze in overeenstemming te houden met de zieh verplaatsende vaarwaters. De onderzese vormen van de aardkorst, vooral in het gebied van de vaargeulen met hun eb en vloedstromen, stormvloeden en ijsgang zijn op körte termijn aan een veel sterkere verandering onderhevig dan de aardoppervlakte boven water. In de Toelichting 1967 op het gebruik van zeekaarten leest men op blz. 5 de waarschuwing: "Een zeekaart is nooit als onvoor- waardelijk juist aan te nemen en daarom is de gebruiker verplicht deze steeds met een kritisch oog te be- schouwen." Een minder dichte beloding komt tot uiting door onregelmatige verdeling der dieptecijfers en dus onregelmatige open vakken daartussen. Dergelijke open vakken binnen de 200 meterlijn moeten in streken met rotsachtige bodem of waar koraalformatie voorkomt, met wantrouwen beschouwd worden. De zeeman geve dus goed de ruimte aan rotsachtige kusten en ondiepten en neme de volgende stelregel aan: "In plaats van een kustgedeelte als schoon te beschouwen wanneer de kaart het niet als vu i 1 aangeeft, moet het tegendeel worden aangenomen." Naast de kaart raadpleegt de zeeman onder meer de Zeemansgids(en) met jaarlijkse aanvullingsbladen. De tekst van de zeemansgids wordt in het algemeen beperkt tot hetgeen voor de zeeman van belang is en niet of lastig uit de kaarten is te lezen, en tot die bijzonderheden, waarop het wenselijk is nader de aandacht te vestigen." 14 KB 23

Kaartbulletin | 1970 | | pagina 16