dat bij wegenaanleg of woningbouw het voordeel dat geen zand behoeft te worden aangevoerd. Wordt in dit terrein een woonwijk gebouwd, dan blijft er een fraai landschap bestaan als de grillige lijn van de zandrug wordt gehandhaafd of gebruikt voor plantsoenen." Naast adviezen en bodemonderzoek voor particulieren geeft Stiboka voorlichting door middel van lezingen en excursies. De heer Kraanen ontvangt gemiddeld 20 Scholen per jaar in het Staringgebouw terwijl Stiboka jaarlijks 25 mensen uit de ontwikkelingslanden opleidt. Interessant is het demonstratiemateriaal dat tegen betrekkelijk läge prijzen verkrijgbaar is. Lakfilms van bodemprofielen (een doorsnede van 30 x 120 cm.) geven natuurgetrouw alle details van biologische en menselijke invloeden - in kleur - op de grond weer. Zo'n lakfilm komt tot stand door de wand van een 120 cm. diepe kuil met lak te overgieten. De geprepareerde laag wordt na enige tijd voorzichtig losgemaakt en op spaanderplaat geplakt. Op de achterzijde van de spaanderplaat wordt het profiel beschreven. De lak film is ongeveer 3 mm dik en de kosten zijn f 45, -. Op een van de lakfilms die de heer Kraanen me laat zien, blijkt op 40 cm. hoogte op het geel van het zand een donkere vlek te zitte. Kraanen: "Dat is een brandkuiltje; onze voorouders hebben daar ongeveer 800 jaar geleden een vuurtje gestookt. De 80 cm zwarte grond, die erop ligt, is ontstaan doordat de oorspronkelijke bodem jaarlijks met een millimeter mest is opgehoogd." Een bodemprofiel (foto van de kuil- wand) dat duidelijk maakt hoe door bodemkundig onderzoek oudheidkundige aspecten aan het licht komen. De kartelvormige donkere lijn3 onderop de fotois de zogenaamde "Usselo- laaggenoemd naar de plaats Usselo wann deze laag werd ontdekt. De laag met vele houtskoolresten en vuurste- nen werktuigen is ongeveer 10.000 jaar oud en wordt in heel West-Euro pa aangetroffenAfhankelijk van zandverstuivingen ligt de laag meer of minder diep onder de oppervlakte. Stiboka treft deze Usselolaag in zandgebieden dikwijls aan. (Fotomateriaal afgestaan door Stiboka) KB 23 7

Kaartbulletin | 1970 | | pagina 9