AFSCHEID DIRECTEUR TOPOGRAFISCHE DIENST W. F. DEN HENGST Prof.dr. F.J. Ormeling De bezwaren intussen liggen voor de hand: men moet er twee dagen vrij voor nemen of krijgen, en de orga- nisatie zal stellig wat meer tijd vragen. De engelse (britse) bijeenkomst die ik onlangs meemaakte, in Bristol, begon vrijdag tegen het avondeten en eindigde zondag aan het eind van de middag. Dat is dus twee volle etmalen. (Zondagochtend had men vrij voor ekskursie, kerk, uitslapen of wat dan ook.) Wij zouden wat kalmer aan kunnen beginnen: bijv. twee dagen, aan- en afreis inbegrepen. Ik voel voor vrijdagochtend 10 uur tot zaterdagmiddag 4 uur: de bazen hoeven dan maar öen dag vrij te geven en de geachte deelnemers kunnen toch zaterdagavond op een redelijke tijd thuis zijn. Laat me eens weten wat de redaktie van Kaartbulletin van deze plannen vindt, schriftelijk of via Ras die tegenwoordig de redaktie in het bestuur vertegenwoordigt. En als jullie denken dat de lezers van Kaartbul letin voor deze brief belangstelling zouden kunnen hebben, zet hem dan in jullie uitstekend blad. Met hartelijke groeten Jan Romein Je brief is ons uit het hart gegrepen, niet alleen in grote lijnen maar tot op de details voelen wij voor een jaarlijkse kartografen-ontmoeting zoals jij die onder woorden hebt gebracht. Wij vinden je brief te belangrijk om binnenskamers af te doen en publiceren hem in de hoop er veel reak- ties op te krijgen. Onder reaktie verstaan we ook het briefkaartje met een enkel simpel woordje als o.k. 1 of niet doen met veel liefs van de redaktie Toespraak gehouden tot de heer W.F. den Hengst bij zijn afscheid als Directeur van de Topografische Dienst op 19 december 1969. Het is mij een genoegen namens het Koninklijk Nederlands Aardrijkskundig Genootschap (KNAG) de schei dende functionaris een ogenblik te kunnen toespreken. Er zijn verschillende redenen aan te voeren dit af- scheidswoord kort te houden. De meest voor de hand liggende is wel dat de vertrekkende directeur, sedert 1922 vertrouwd met de anonimiteit der ambtelijke kartografie en afkerig van openbaar huldebetoon, zieh reeds bij vroegere gelegenheden allergisch toonde voor overdadig woordgebruik. Vervolgens mag van een feestredenaar worden verwacht dat hij de spelregels van zijn gehoor volgt, hetgeen in het onderhavige ge- val betekent dat hij de kartografische technieken der generalisatie en selectie toepast of, met andere woor den, zieh niet in details verliest. Ik zal mij er dus toe beperken enige kanttekeningen toe te voegen aan de conduitestaat van Den Hengst, hoewel de kans groot is dat deze hedenmorgen bij het interne afscheid van het personeel van de Dienst reeds werd afgesloten. Bij het overdenken van de loopbaan van de scheidende functionaris valt op te merken dat zijn directoraat (juli 1960 - december 1969) deel uitmaakt van een tijdvak waarin zieh overal ter wereld boeiende ontwikke- lingen op kartografisch terrein hebben voorgedaan. In de eerste plaats dient te worden gewezen op de snelle vlucht van de technische kartografie sedert om- streeks 1950, waardoor nieuwe werkmethoden konden worden ingevoerd, die het tempo der kaartproduktie ten goede kwamen'. Hieronder ressorteren ondermeer de overgang van gewapend papier op doorzichtige kunststoftekeningdragers; de toepassing van het graveren op stabilene; de invoering van het stripmaskpro- cedövan moderne schriftmontagetechnieken, van de aluminiumdrukplaat en tenslotte, in de laatste jaren, 8 KB 24

Kaartbulletin | 1970 | | pagina 10