De interpretatie van topografische kaarten Het gebruik van topografische kaarten als bron van informatie bij het geografisch onderzoek vergt een af- zonderlijke beschouwing. Er is wel eens gesteld dat een goede topografische kaart evenveel informatie ver- schaft als een compleet boek. Daarom is de inhoud van een kaart nooit in ödn oogopslag te vatten en zal iedere poging daartoe weinig concrete resultaten opleveren. Meer dan de thematische kaart, die meestal £en of slechts enkele onderwerpen behandelt en erop gericht is om deze informatie duidelijk en in het oog springend door te geven, geeft de topografische kaart slechts door een systematische en vaak tijdrovende analyse haar geheimen prijs. Hoewel een uitvoerige interpretatie van de topografische kaart, evenals de interpretatie van luchtfoto's, belangrijke informatie levert, zal het practisch onderzoek in het terrein hierdoor echter nooit overbodig worden. Het gebruik van kaart en foto komt wel in belangrijke mate ten goede aan een efficiente uitvoering van het onderzoek daar een vakkundige interpretatie belangrijke aanknopingspunten kan verschaffen en zelfs in hoge mate de richting kan bepalen waarin het onderzoek dient te gaan. De kwaliteit van het beschikbare kaartmateriaal bepaalt in hoge mate het resultaat van de kaartinterpretatie De eisen die men aan de kaarten stelt betreffen vooral de schaal en, indien het gaat om de bestudering van het relief, de grootte van het hoogtelijnen-interval. Kaarten op kleine schaal zijn meestal sterk gegenerali- seerd en bieden daardoor onvoldoende detail-informatie. Evenzo worden bij een te groot hoogtelijnen-inter val de detailvormen van het relief niet of onvoldoende afgebeeld, waardoor de kaart voor interpretatie van de reliefvormen weinig waarde heeft. Voor het uitvoeren van een kaartinterpretatie is daarom enig inzicht in de wijze van karteren van de topografie vereist, Bij de uitvoering van een kaartinterpretatie is het gebruikelijk om, evenals bij de luchtfoto-interpretatie, op een transparant vel die gegevens over te nemen welke voor de bestudering van een bepaalde problematiek nodig zijn. Een dergelijke methode biedt het voordeel dat in een volgende fase bepaalde verschijnselen op eenvoudige wijze met elkaar vergeleken kunnen worden. Het is b. v. mogelijk een overlay met gegevens over het bodemgebruik, afgeleid uit de topografische kaart, te leggen op een bestaande bodemkaart en vervolgens op grond van een systematische vergelijking van beide beeiden bepaalde correlaties op te sporen. De informatie die door de topografische kaart wordt geboden is van een zeer gemengde aard. De topogra fische gesteldheid, en de afbeelding daarvan in de vorm van een topografische kaart, bestaat uit een groot aantal details en situaties die het resultaat zijn van de inwerking van fysische verschijnselen en menselijke activiteiten op het aardoppervlak. Door de interpretatie van het topografische kaartbeeld traeht men de in- vloed van deze verschijnselen te achterhalen en te verklaren. Het gaat er hierbij vooral om de onderlinge betrekking tussen de diverse fysische en andere verschijnselen vast te stellen. Men kan zieh b. v. op grond van het kaartbeeld afvragen waarom bepaalde menselijke nederzettingen op bepaalde plaatsen in het land- schap voorkomen of wat de reden is van bepaalde verschillen in het gebruik van de bodem. Uit interpretatie alleen kan vrijwel nooit een afdoende verklaring worden gegeven van deze en soortgelijke verschijnselen. De richting waarin men verder gaat onderzoeken kan echter door interpretatie van kaart en luchtfoto in hoge mate worden bepaald. Geen andere methode biedt de mogelijkheid om de locatie en ruimte- lijke verspreiding van bepaalde verschijnselen op deze wijze, snel en doelmatig, te demonstreren. Uit de praktijk van het fysisch-geografisch onderzoek zijn enkele voorbeelden gekozen, welke de mogelijk^ heden van de kaartinterpretatie op duidelijke wijze illustreren. De fysisch-geograaf bestudeert de fysische verschijnselen van het aardoppervlak en tracht het ontstaan en de ontwikkeling van de vormen van het aard oppervlak te verklaren. De topografische kaart, de afbeelding van dit aardoppervlak, levert bij uitstek in formatie die voor het onderzoek van deze vormen en verschijnselen van belang is. Een tweetal kaartelementen speien bij de fysisch-geografische kaart-interpretatie een dominerende rol nl. 14 KB 24

Kaartbulletin | 1970 | | pagina 16