houden. De bijeenkomsten vinden plaats in de Carleton Universiteit. De volgende onderwerpen zullen aan de orde komen: 1. automatisering in de kartografie 2. stads-kartografie 3. economische-kartografie 4. kadastrale-kartering 5. lucht- en zeevaart kartografie Verder staan nog enige technische en meer algemene excursies op het programma. De secretaris van de Kartografische Sectie geeft nadere inlichtingen over deelname e.d. ICA-WERKGROEP: COMMUNICATIE IN DE KARTOGRAFIE Van 13 tot en met 15 Oktober 1969 had de ICA-werkgroep voor communicatie in de kartografie haar eerste werkbijeenkomst in Praag en Karlovy Vary. Slechts vijf van de elf leden van de werkgroep waren aanwezig. Zo was het nederlandse lid, prof. Koeman verhinderd, maar daar stond tegenover dat als gast prof. Orme- ling naar Tjechoslowakije was gekomen, zij het in zijn hoedanigheid van Secretaris-Penningmeester van de ICA. Uit het werkverslag in het IGU-Bulletin 1970, nr. 1 maakten wij de volgende aantekeningen: 1. Na uitvoerige discussie over de termen "kartografische informatie" en "kartografische communicatie" kwamen de deelnemers tot de conclusies of als U wilt definities: Informatie wordt overgebracht van de zintuigen, zoals smaak, gehoor, gevoel en gezicht naar het verstand. Het gezicht wordt betrokken bij media als het gedrukte woord, foto's, schilderijen en kaarten. Kartografische Informatie is de geestelijke voorstelling van de werkelijkheid die wordt overgebracht door middel van kaarten. Kartografische Communicatie is het proces van overbrenging van kartografische informatie. 2. Taak en doelstelling van de ICA-Werkgroep: De algemene taak van de werkgroep is het bevorderen en coördineren van onderzoek op het gebied van com municatie door middel van kaarten en het verzamelen en verspreiden van de resultaten van dat onderzoek, met de bedoeling dat de meest effectvolle kaarten kunnen worden gemaakt en het meest effectieve gebruik van kaarten wordt verzekerd. 3. Er werd nagegaan welke Problemen door internationale samenwerking en welke door individuele studie onderzocht moeten worden. De leden waren van mening dat de volgende zaken internationale samenwerking vereisen: a) De optimale vorm en inhoud van kaarten, met name de vorm en leesbaarheid van kartografische Symbo len in samenhang met inhoud en esthetische waardering van de kaart, teneinde deze te verheffen en de in formatie te laten overkomen, speciaal in verband met de behoeften van verschillende sociale groepen. b) De voorwaarden en omstandigheden waaronder kaarten worden gebruikt, in relatie tot het vermögen van kaartgebruikers kaarten te begrijpen. Voor individuele bestudering vond men in aanmerking komen: a) onderzoek naar de struktuur van het proces van kartografische communicatie b) onderzoek naar nieuwe methoden voor kartografische vormgeving. Men vond dat dit onderzoek zou worden bevorderd door internationale uitwisseling van de resultaten. 4. De discussie over het oprichten van een Internationaal Centrum voor het verzamelen en verspreiden van kartografische informatie werd uitgesteld. 5. De leden van de werkgroep waren bereid waar mogelijk samen te werken bij de bestudering van de uit- drukkingskracht van kartografische Symbolen, door middel van het houden van vergelijkende testen in hun eigen landen en het uitwisselen van de uitkomsten. Zij vonden dat dit de invoering van optimale en interna tionale kartografische Symbolen, ten behoeve van verschillende groepen kaartgebruikers, zal bevorderen. Voor wat betreft schoolatlassen en economische kaarten bleek dat verschillende leden reeds met deze werk- zaamheden waren begonnen. 6. De vorm van wegenkaarten voor automobilisten en hun speciale eisen kwam ter sprake, onderzoek hier- over is urgent vooral binnen de europese landen, met hun toenemende internationale verkeer. 7. Het onderzoek-programma werd als volgt opgesteld: A) Structuur van het proces van kartografische Communicatie. B) Functie van kartografische informatie en zijn praktische belang voor de gemeenschap. C) Onderzoek naar de optimale vorm en inhoud van kaarten op het gebied van: a. symboliek b. leesbaarheid (begrijpelijkheid) c. inhoud (geestelijke en grafische inhoud van kaarten) d. esthetische waardering. D) Voorwaarden bij kaartgebruik a. welke verschillende groepen vragen naar kaarten: aa. op grond van de informatieve inhoud, bb. op grond van de wijze van voorstelling b. subjectieve voorwaarden van kaartgebruikers: aa. innerlijke voorwaarden (kennis, ervaring, Vermögens en eigenschappen van kaartgebruikers) bb. uiterlijke voorwaarden (ruimtelijke omstandigheden waaronder de kaarten worden gebruikt) KB 24 3

Kaartbulletin | 1970 | | pagina 5