doar middel van een Computer op verschillende manieren te reproduceren. Ook kunnen zij orthofoto's ma- ken. Dit zijn foto's met de minitieuze detaillering van een luchtfoto en met de horizontale nauwkeurigheid van een eerste klas kaart. De Computer heeft een invloed op de wereld gekregen, gelijk aan die van de industriele revolutie. Ook op kartografisch gebied is deze invloed merkbaar. De ontwikkeling van een door de lucht vervoerde Computer met een groot geheugen en een snelle handelingscapaciteit zal tot gevolg hebben dat vele handelingen, nu nog verricht door piloot en navigator, door deze Computer worden overgenomen. De Computer zal echter de kartografische gegevens alleen in de vorm van cijfers kunnen verwerken. Deze gegevens zullen een de- tailkeuze vereisen die overeenstemt met de gewenste nauwkeurigheid van de navigatie. Een interessante ontwikkeling op dit gebied is de mogelijkheid om onder alle weersomstandigheden te vlie- gen, wat gerealiseerd kan worden door een automatisch contour-vergelijkingssysteem in het vliegtuig te plaatsen. Voor zo'n navigatiesysteem zouden de topografische gegevens in het geheugen van de Computer aan boord van het vliegtuig in cijfervorm opgeslagen moeten worden. Als nu een plaatsbepaling gewenst is, kan het meten van de vlieghoogte door middel van de radar en voortdurende vergelijking hiervan met de in de Computer opgeslagen topografische gegevens een bijzonder nauwkeurig resultaat geven. Dit systeem zou dag en nacht, onder elke weersomstandigheid, functioneren. Tijdens de ICA-conferentie te New Delhi (1969), gaf prof. C. Koeman een verhandeling over de mogelijkhe- den van het gebruik van ruimte-fotografie voor de herziening en generalisatie van kleinschalige kaarten en atlaskaarten. Prof. Koeman vertoonde dia's van o.a. de bergen van Peru, de monding van de Amazone en de Golf van Oman, eerst de verwerking ervan op verschillende kaarten en dan ter vergelijking de foto's welke door de ruimtevaarders tijdens de Gemini vluchten genomen waren. Momenteel zijn er tekenautomaten beschikbaar die met een nauwkeurigheid, onbereikbaar voor de beste kartograaf, kunnen tekenen. Ingewikkelde projecties kunnen voor een Computer gereedgemaakt worden en dan neemt de reproduktie ervan slechts enige uren in beslag. Eenzelfde opdracht zou vroeger maanden werk gevergd hebben. De toekomst van de kartografie is nauwelijks te voorspellen, want, wie zou 20 jaar geleden de behoefte aan kaarten van aardomwentelingsbanen van satelieten en van maanlandingskaarten voorzien hebben? De enige voorspelling die nu met een redelijke graad van waarschijnlijkheid kan worden gedaan is, dat de landkaar- ten van de toekomst in de vorm van cijferreeksen in de magnetische geheugens van grote centrale Computers zullen worden opgeslagen. Wanneer er een kaart nodig is, voor welk doel dan ook, kan de Computer voor het geven van de meest exacte gegevens ingeschakeld worden. Deze kunnen dan op de meest geschikte wijze gereproduceerd worden. De kaarten op papier zullen bijna net zo zeldzaam worden als de door Ptolemeus gemaakte kaarten. In de nabije toekomst zal de kapitein van een schip, de piloot van een vliegtuig of een automobilist een Com puter meevoeren en daar een magnetische band of -schijf inzetten. Deze zijn dan voorzien van alle gegevens die nodig zijn voor het afleggen van een tevoren vastgestelde route. Ook is het mogelijk, dat zij vanuit een centraal punt naar hun eindbestemming geleid worden. Zo is dus in de loop van de eeuwen het vervaardigen van kaarten uit het geheugen van de mens verplaatst naar het geheugen van de Computer. 20 KB 25

Kaartbulletin | 1971 | | pagina 22