DE NATIONALE ATLAS VAN DE VERENIGDE STATEN F.J. Ormeling (New York, 9 febr. 1971) De New York Times van 7 februari jl. maakt melding van een belangrijke gebeurtenis, namelijk van de verschijning van de National Atlas of the United States. Op 28 januari had het "Information Bulletin of the Library of Congress" reeds de nodige aandaeht aan de publikatie gewijd. Dat ruim een week verstreek al- vorens de New York Times de atlas ontdekte mag misschien worden toegeschreven aan het onverwachte offensief van Zuid-Vietnam tegen Laos en niet te vergeten aan de verrichtingen van Apollo 14, welke ge- beurtenissen de aandaeht van de Amerikanen danig gevangen hielden. Op 22 januari werd het eerste exem- plaar door de directeur van de U.S. Geological Survey (de Amerikaanse Topografische Dienst) aan Presi dent Nixon aangeboden. Op dezelfde dag begon de verkoop van de atlas aan het publiek. De New York Times weet te verteilen dat als eerste koper zieh de bibliothecaris van de Sovjetambassade te Washington meldde. De National Atlas of the United States bevat 335 kaartpagina's. De eerste 39 bladzijden worden ingenomen door algemene geografische overzichtskaarten van de Verenigde Staten op de schaal 1 2 miljoen, vervol- gens komen de plattegronden van de grootste 27 Steden op schaal 1 500 000 aan de beurt. Het derde, meest indrukwekkende, deel van de atlas wordt gevormd door een pakket van 281 pagina's thematische kaarten, waarin geschiedenis, land en volk van de V.S. volgens circa 750 onderwerpen worden doorgelicht. De eer ste 39 pagina's bevatten ongeveer 41.000 kaartnamen (vergelijk de Bosatlas met 18.000 namen), die in een register achterin zijn samengebracht. Het gewicht van de atlas bedraagt 14 pounds (6, 3 kg). De koper zal er dus goed aan doen zieh tegelijkertijd een stevig bijzettafeltje aan te schaffen. Voor gebruikers van de Atlas van Nederland, met zijn uiteindelijk gewicht van 10 kg, geen vreemd geluid Met enige spijt constateert de New York Times dat de V.S; wat tijdstip van verschijning van zijn Nationale Atlas betreft, zieh bepaald niet in het voorste gelid bevindt. Vele landen, grote (Braziliö) en kleine (Fin- land), oude (Frankrijk) en jonge (Uganda) zijn voorgegaan. Overigens werd het denkbeeld van een Nationale Amerikaanse Atlas reeds in 1870 geopperd door de toenmalige directeur van de U.S. Geological Survey, de geoloog John Powell. Zijn gedachte bleef echter tientallen jaren onuitgewerkt liggen. In het begin van de jaren '20 trachtte de American Geographical Society (de Amerikaanse tegenhanger van het KNAG) het plan nieuw leven in te blazen door een model van de toekomstige atlas te vervaardigen, doch er zou nog heel wat water door de Mississippi moeten strömen voordat de samenstelling werkelijk ter hand genomen kon worden. Evenals in Nederland werd jarenlang van gedachten gewisseld over de vraag of de Nationale Atlas een overheids- dan wel een commerciöle uitgave diende te worden. De commerciöle kartografie wees, evenals in Nederland, het project af en zo kwam het tenslotte toch weer blj de Geological Survey terecht, alwaar in 1962 fondsen voor de uitvoering beschikbaar kwamen. De geograaf Dr. Arch. Gerlach, hoofd van de "Geography and Map Division" van de Library of Congress en in de internationale kartografenwereld een bekend man, werd tot atlasredacteur benoemd en als zodanig voor zijn taak vrijgemaakt. Dank zij de hulp van tientallen Federale diensten en universiteiten, die bestaand cijfer- en kaartmateriaal beschikbaar stelden, kon de atlas in acht jaar tot stand komen. In totaal kostte deze publikatie drie miljoen dollar, d.w.z. dat de atlas het kostbaarste eendelige werk is dat de regering van de Verenigde Staten ooit heeft uitgegeven. De verkoopprijs is vastgesteld op 100 dollar. Reeds thans blijkt de belangstelling groot te zijn. Verwacht wordt dat de eerste oplaäg van 15 000 exemplaren binnenkort door een tweede oplage van gelijke grootte gevolgd zal worden. Een indicatie van de verwachte belangstelling is wel het feit dat de at las alleen in New York reeds door 18 openbare bibliotheken is aangeschaft. KB 25 21

Kaartbulletin | 1971 | | pagina 23