NIEUWE ONTWIKKELINGEN RONDOM DE NATIONALE ATLAS Wat de uitvoering betreft weet de New York Times weinig anders te melden dan dat er 65 "basic inks" zijn gebruikt hetgeen een "beautiful" resultaat heeft opgeleverd. Het eerder genoemde Information Bulletin van de Library of Congress is zeer positief in zijn beoordeling: "De atlas kan - ik vertaal letterlijk - wat be treft kartografische uitvoering, artistiek ontwerp en leesbaarheid met de beste Nationale Atlassen ter we- reld wedijveren". De keuze der onderwerpen in het thematische deel wordt door de New York Times geprezen. Nu kan de Amerikaan tenminste zien waar hij moet gaan wonen om tornado's, onweer, luchtverontreiniging en aard- bevingen (de aardbeving te Los Angeles vond enige dagen nä de verschijning van de bespreking plaats te vermijden. Nu is dan eindelijk te zien waar de meeste teenagers wonen en waar ongehuwde dames c.q. vrijgezellen zieh moeten vestigen om de vreugde van de gehuwde staat alsnog deelachtig te kunnen worden. drs. A.H. Sijmons Hetgeen hierna volgt is bedoeld als een inleiding op een zoveel mogelijk volledige opgave van de tot dusver versehenen of in uitvoering of voorbereiding zijnde nationale atlassen, welke opstelling in een volgend num- mer van "Kaartbulletin" zal verschijnen. Een dergelijk overzicht kan van tijd tot tijd zijn nut hebben, voor- al omdat het aantal nationale atlassen gedurende de laatste decennia zeer sterk is toegenomen en nog voort- durend groeit, Hierdoor verouderen de opgaven welke door verschillende auteurs zijn gedaan, vrij snel. Hoewel ook de körnende lijst het lot van veroudering niet zal ontgaan hopen wij, door ook de in voorberei ding zijnde atlassen te vermelden, dat zij voor een wat längere periode dienst zal kunnen doen. Enkele jongere ontwikkelingen Wanneer men als punt van uitgang Saliscev's bekende publikatie neemt2', die in 1960 verscheen, laat zieh thans een tiental jaren van activiteit op het gebied der'nationale atlassen overzien. Daarbij valt allereerst de sterke toename van het aantal nationale atlassen in het oog. In Saliäcev's publikatie komt een wereld- 31 kaartje voor (fig. 1) waarop de stand omstreeks 1960 is weergegeven. Hieruit blijkt dat 10 landen een voltooide nationale atlas bezaten, 7 waren met de publikatie bezig en 11 landen bereidden een dergelijke uitgave voor. In totaal waren 28 landen bij de samenstelling van een nationale atlas betrokken, voorname- lijk liggend in Europa, Noord-Amerika en AustraliS; in mindere mate Afrika, terwijl in Zuid- en Midden- Amerika nog geheelgeen publikatie van een dergelijke atlas had plaatsgevonden of zelfs maar werd voorbe- reid. Vergelijkt men deze toestand met de huidige, voorgesteld op fig. 2, dan blijkt de sterke toeneming van het aantal publicerende landen. Thans (1970) hebben 50 landen een voltooide nationale atlas, 16 atlas sen zijn bezig te verschijnen en 3 bevinden zieh in een min of meer gevorderde staat van voorbereiding. Het totaal aantal landen betrokken bij de totstandkoming van een nationale atlas bedraagt thans 69, derhalve 41 meer dan in 1960. Hierbij is het echter goed voor ogen te houden, dat de kwantitatieve toeneming niet steeds identiek was met kwalitatieve vooruitgang. Verscheidene van de op beide kaartjes aangegeven landen hebben weliswaar een atlas gepubliceerd die als min of meer offieiöle publikatie werd aangekondigd, doch die in omvang en ge- halte moeilijk vergeleken kan worden met de grote atlassen, die in een aantal Europese landen zijn uitge- geven. Voorts zijn in een aantal der aangegeven landen atlassen gepubliceerd, die weliswaar gedeeltelijk 22 KB 25

Kaartbulletin | 1971 | | pagina 24