Fig. 1. Stand van de publicatie van nationale atlassen in 1960 (Naar K.A. Saliscev, "Atlas Nationaux, 1960) 1. Voltooid; 2. Bezig te verschijnen; 3. In voorbereiding voldoen aan de criteria welke voor een nationale atlas kunnen gelden, doch die anderszijds daarvan afwij- ken of daarin tekort Schieten. Als voorbeeld kan dienen het in 1970 gereedgekomen kaartwerk "Die Bundesrepublik Deutschland in Karten", samengesteld door het Statistisches Bundesamt, het Institut für Landeskunde en het Institut für Raumfor schung. Ondanks de indrukwekkende hoeveelheid materiaal welke erin wordt gepresenteerd, is de opzet zo overwegend statistisch, dat men hier van een "nationale atlas" in de geijkte zin van het woord niet kan spreken, hetgeen vooral blijkt uit het geheel ontbreken van polythematische en synthetiserende kaarten. Overigens voldoen ook vele nationale atlassen in de engere zin van het woord slechts in geringe mate aan deze laatste voorwaarde. Een ander voorbeeld vormt de "Economic and Social Atlas of Greece", een over wegend op de economische hulpbronnen afgestemd kaartwerk, dat wij niettemin als "nationale atlas" hebben aangemerkt, omdat een "echte" nationale atlas van dit land vermoedelijk voorlopig niet is te verwachten. In de körnende lijst hebben wij verschillende malen dergelijke atlassen, bij gebreke van een werkelijke na tionale atlas, opgenomen, doch door middel van aantekeningen zal telkens op het feitelijke karakter van de atlas worden gewezen. Een andere categorie vormen de atlassen of kaartenreeksen, die, in verschillende landen uitgegeven, wel- iswaar een poging doen tot een eerste benadering van het uiteindelijk doel van een nationale atlas, doch die daarvan, door hun geringe omvang en dus beperkt kaartenprogramma, ver verwijderd blijven. Het betreft hier vnl. atlassen, uitgegeven in vroegere koloniale en thans zelfstandig geworden gebieden in Afrika KB 25 23

Kaartbulletin | 1971 | | pagina 25