Fig. 2. Stand van de publicatie van nationale atlassen in 1970 (Naar gegevens in Westermann Lexikon der Geographie, dl.3, 1969, met aanvullingen). 1. Voltooid; 2. Bezig te verschijnen; 3. In voorbereiding; 4. Thematische kaartenseries. en voorts in een aantal kleine landen in Midden- en Zuid-Amerika. Het begrip "Nationale Atlas" Het is niet eenvoudig om nauwkeurig aan te geven welke atlassen, die een beeld trachten te geven van de geografische facetten van een bepaald land tot de nationale atlassen moeten worden gerekend en welke niet, Saliscev noemt op blz. 48 van zijn beschouwing enkele titels van atlassen die zijns inziens te gering van omvang zijn om tot de nationale atlassen te kunnen worden gerekend. Daaronder bevindt zieh ook de door Jorge Tamayo geredigeerde Atlas de Mexico, toch een werk van vrij grote omvang. Omgekeerd bespreekt hij onder de nationale atlassen ook de "Atlas van de SSR Bjelorusland" (Witrusland), een werk dat men eerder geneigd zou zijn een regionale atlas te noemen. Een en ander maäkt het afgrenzen van het begrip "Nationale Atlas" niet eenvoudig. Terecht merkt Witt op dat hierbij veel afhangt van het punt waar men zieh opstelt. Een nationale atlas van Belgie, aldus Witt, is, gezien van het standpunt van de Belgische staat een nationale atlas, gezien vanuit het gezichtspunt van bijv. 4) de E.E.G. een regionale atlas Consequent doorgeredeneerd zouden dan, van mondiaal standpunt uit be- schouwd, alle nationale atlassen regionale atlassen zijn. Deze ogenschijnlijk gratuite uitspraak is in feite bezig in toenemende mate een realiteit te worden, zoals wij verderop in dit artikel hopen uiteen te zetten. Hoezeer men overigens Witt in het bovenstaande materieel gelijk moet geven, aan de duidelijkheid van de terminologie draagt een zo vage onderscheiding van de beide atlastypen weinig bij. Ook het voorstel van 24 KB 25

Kaartbulletin | 1971 | | pagina 26