afzonderlijke gebiedsdelen, vnl. in verband met de regionale economische en sociale planning. In deze landen zijn reeds vele, soms zeer omvangrijke regionale atlassen versehenen. Daar het echter in hetvoor- nemen ligt om, aansluitend aan de opgave der nationale atlassen, binnen afzienbare tijd ook een soortgelijk overzicht betreffende de regionale atlassen samen te stellen, zien wij thans van een verdere bespreking hier van af. Op een andere ontwikkeling zouden wij hier wöl in het kort de aandacht willen vestigen, namelijk het stre- ven naar thematische karteringen op continentale en mondiale schaal. Edn van de moeilijk of mogelijk zelfs in het geheel niet te elimineren nadelen van de nationale atlassen blijkt hun geringe onderlinge ver- gelijkbaarheid te zijn. Niet alleen lopen de kaartschalen en daarmede de mate van generalisering sterk uit- een, hetgeen, gezien de grote verschillen in oppervlakte, nauwelijks te vermijden is, doch ook de keuze der thema's, de gebezigde teken-, kleur- en signatuursleutels, de gehanteerde statistische eenheden, en voorts vrijwel elk ander kartografisch criterium verschilt van atlas tot atlas. Ondanks de pleidooien, die autoriteiten als Saliädev, Witt en anderen voor een grotere mate van unificatie hebben gehouden, is hiervan tot nu toe zeer weinig te bespeuren en waar een eenmaal geaeeepteerd concept, zeker voor een zo kostbaar object als een nationale atlas, meestal later nauwelijks meer ingrijpend kan worden gewijzigd, is niet te verwachten dat hier in de toekomst nog verandering in zal komen. Intussen schrijdt de internationale vervlechting op tal van gebieden in steeds sneller tempo voort en daar mede stijgt ook de behoeft aan kaartwerken die op supra-nationale, continentale en zelfs mondiale schaal gegevens bieden die onderling vergelijkbaar zijn. Met andere woorden, "boven" de nationale atlassen be ginnen zieh thans op verschillende gebieden reeds continentale en wereld-"atlassen" af te tekenen, voorlo- pig nog voomamelijk op fysisch-geografisch gebied. Daarbij dient nog niet zozeer gedacht te worden aan de reeds sedert geruime tijd verschonende mono-thematische wereldatlassen, zoals de "Welt-Forstatlas" of de "World Atlas of Agriculture". Deze atlassen hebben weliswaar het voordeel van een uniforme teken en signatuursleutel voor alle kaarten, doch een nadeel blijft dat de verschillende gebieden op uiteenlopende schalen worden afgebeeld, waarmede een wisselende generaliseringsgraad gepaard gaat, die de vergelijk- baarheid toch weer ongunstig bei'nvloedt. Men zoekt de oplossing nu tevens in de richting van kaartwerken, die mondiaal of per continent 6dn thema op zo groot mogelijke schaal behandelen en dus in zekere zin een analogie vormen van de Internationale Wereldkaart 1 1 000 000, hoewel dit kaartwerk het helaas nooit tot een redelijke mate van uniformiteit heeft gebracht. Beter kan men deze kaartwerken dan ook vergelijken met de Operational Navigation Chart 1 1 000 000 of de Wereldkaart (Karta Mira) 1 2 500 000 die beide homogeen zijn in opzet en uitvoering, doordat zij door of onder toezicht van öön instantie tot stand kwamen. Waren het tot nu toe geografische (topografische) kaartwerken, die op deze wijze ontstonden, thans bevin- den zieh een aantal kaartwerken in uitvoering of voorbereiding, die voor bepaalde thema's uit de fysische geografie zullen resulteren in continents- of wereldkaarten, op een schaal die in vele gevallen groter is dan de schaal, waarop hetzelfde verschijnsel in vele nationale atlassen is afgebeeld. Het imposante programma voor deze kaartwerken wordt deels afzonderlijk, deels in samenwerking uitge- voerd, respectievelijk voorbereid door de UNESCO, de Russische Akademie van Wetenschappen, de Bun desanstalt für Bodenforschung, de FAO en de Internationale Geologische Unie. Het speelt zieh geheel af op het gebied der aardwetenschappen en omvat de volgende onderdelen: Geologie: Geologische wereldatlas (1 10 m.), Europa (1 1,5 m.), Afrika, Azih, Arctisch-ensubarc- tisch gebied (alle 1 :5 m.), Sovjet-Unie (1 1,5 m.); Intern. Quartairkaart van Europa (1 2, 5 m.). Tektoniek: Europa, Sovjet-Unie (beide 1 2, 5 m.), Afrika, Latijns-Amerika, Arctisch-ensubarctisch gebied, Eurasib (alle 1 5 m.), Aziö (schaal nog onbekend), Grote Oceaan (1 10 m.). 28 KB 25

Kaartbulletin | 1971 | | pagina 30