n Podzolgronden (Gronden met een duidelijke inspoelingshorizont, (B-horizont)waarin overwegend organische stof, ijzer en aluminium is ingespoeld.) Moderpodzolgronden (Podzolgronden waarin in de B-horizont veel moderhumus voorkomt. In deze humusvorm zijn de uit- werpselen van kleine bodemdieren nog goed als bolletjes te herkennen.) - Holtpodzolgronden: moderpodzolgronden met een donkere bovengrond dunner dan 30 cm. - Loopodzolgronden: moderpodzolgronden met een donkere bovengrond die 30 - 50 cm dik is. Humuspodzolgronden (Podzolgronden met een B-horizont met overwegend amorfe humus. De humus is vervloeid en structuur- loos. - Haarpodzolgronden: humuspodzolgrond zonder hydromorfe kenmerken en met een donkere bovengrond die dunner is dan 30 cm. - Kamppodzolgronden: humuspodzolgrond zonder hydromorfe kenmerken, maar met een donkere boven grond die 30 - 50 cm dik is. - Veldpodzolgronden: humuspodzolgrond met hydromorfe kenmerken en met een donkere bovengrond die dunner is dan 30 cm. - Laarpodzolgronden: humuspodzolgrond met hydromorfe kenmerken en met een donkere bovengrond die 30 - 50 cm dik is. Per kaartvlak staan op de bodemkaart ook gegevens over het grondwater. In Romeinse cijfers zijn de volgende grondwatertrappen aangegeven: nat droog Gt I III IV V VI VH GHG - - <40 >40 <40 40-80 80 GLG 50 50-80 80-120 80-120 120 120 >120 Hierin betekent Gt grondwatertrap GHG gemiddelde hoogste waterstand in cm's beneden het maaiveld. GLG gemiddelde laagste waterstand in cm's beneden het maaiveld. 3. Beschrijving van de excursie De route is aangegeven in afbeelding 6. Zij vangt aan bij het Staringgebouw, dat nog juist in de rivierklei ligt, die vanuit de Rijn in een gedeelte van de Gelderse Vallei is afgezet. Tussen Wageningen en Ede voert de route door het läge deel van de Gelderse Vallei, die zieh naar het westen uitstrekt tot aan de Utrechtse Heuvelrug. Naar het oosten loopt het terrein geleidelijk op naar de stuwwal van Ede-Wageningen. Op de overgang van hoog naar laag liggen de oude nederzettingen Wageningen, Bennekom, Ede, Lunteren. Daar lopen ook de oudste wegen. In die strook komen voornamelijk enkeerdgronden voor, de traditionele oude bouwlanden die ontstonden door geleidelijke ophoging met aardmest uit de potstallen. KB27 13

Kaartbulletin | 1971 | | pagina 15