cm-m.v. geen monsters ontvangen T« ■y.y T« i 60 80 100% 0 0.2 zware mineralen 0.2 0.4% zware mineralen toermalijn metamorf granaat accessorisch hoornblende augiet epidoot saussuriet opaak Afb.10 Voorkomen en verdeling van zware mineralen in de fraotie 210-150 ym van een moderpodzolgrond (links) en een humuspodzolgrond (rechts) Karakteristiek voor de holtpodzolgronden is het voorkomen van een maximum in het aluminiumgehalte in de G-horizont, gewoonlijk in het onderste deel daarvan. Het terrein is bedekt met een grazige heide, die ondanks intensief bezoek van recreanten goed in stand blijft, en niet wordt doodgelopen. We schrijven dit toe aan de gunstige bodemgesteldheid. Waar in het läge gebied het fluvioglaciale materiaal aan de oppervlakte ligt, zijn daarin haarpodzolgronden ontstaan. We menen dat dit een gevolg is van de aard van het moedermateriaal, dat leemarm en ook mine ralogisch veel armer (afb. 10, rechts) is dan het materiaal van de stuwwal. In de vlagen dekzand die op het fluvioglaciale materiaal voorkomen, zijn vooral holtpodzolgronden ontstaan. Deze zanden zijn voor een deel van de stuwwal afgewaaid. Zij zijn daardoor betrekkelijk rijk aan gemakkelijk verweerbare mineralen, rijker dan de meeste dekzanden uit de Gelderse Vallei. In noordoostelijke richting ligt op een vlaag dekzand in het fluvioglaciale gebied een complex oude cultuur- gronden, omzoomd door stuifzanden. Het is het gebied van Kreel en Ginkel. Het grondwater staat er zo hoog, dat het op enige plaatsen ondiepe plassen vormt. Het was een ideale plaats voor de oude ontginners-, water binnen onmiddellijk bereik en voldoende hogere grond voor akkers. Het gebied is dan ook vermoede- lijk reeds in de ijzertijd in cultuur genomen. Bij de camping van de Ginkel is een urnenveld gevonden. De onderzijde van de oude bouwlanden bleek volgens een C14-datering te stammen van omstreeks het begin van de jaartelling. De naam Kreel houdt verband met de vroegere begroeiing met struikgewas van dit ge bied. 20 KB27 cm-m.v. 0 5 25 20 40 60 80 100

Kaartbulletin | 1971 | | pagina 22