Deze laatste lijken erg op zwarte beekeerdgronden, zij hebben namelijk een donkere bovengrond op een licht gekleurde zandondergrond, maar de hydromorfe kenmerken zijn verschillend. In de plaats van duide- lijke roestvlekken die tot aan de diepste grondwaterstanden ononderbroken voorkomen, treft men in de gooreerdgronden roestvlekken aan die over meer dan 35 cm zijn onderbroken. Vaak is een bruine humeuze stof, in dit geval vermoedelijk uit het veen, in de ondergrond gei'nfiltreerd, waardoor roestvlekken sterk zijn aangetast en soms geheel zijn verdwenen. Dat de veenlaag zeker enige meters dik is geweest, valt af te leiden uit de aanwezigheid van veen boven op enige dekzandruggen in de omgeving van de Klomp. Het is bewaard gebleven doordat er een cultuurdek op is aangebracht (Pape, 1963) Längs de weg staat het vroegere kantoor van de Veenendaalse Waterleiding. In de vijver ervoor stroomt onophoudelijk vers water, afkomstig van een diepte van ca. 30 m van onder het keileem. Het grondwater in de Veluwe en in de Utrechtse Heuvelrug staat hoger dan het maaiveld in de Gelderse Vallei. Indien men nu de ondoorlatende keileemlaag in de ondergrond van de Vallei doorboort, stijgt het water boven het maai veld uit en blijft winter en zomer doorstromen. Direct na het viaduct over Rijksweg 12, staat de boerderij Pakhuis. Daar bevindt zieh de vroegere haven van Ede. In het Pakhuis werden de goederen overgeslagen die met schepen vanaf Amersfoort over de Eem en door de griften werden aangevoerd toen er nog volop veen voorhanden was en het grondwater dus ook veel hoger stond. Het Pakhuis ligt aan het einde van de rüg van Maanen, een dekzandrug met zeer oude bewoning en met enkeerdgronden en oude boerderijen. De bewoners van deze oude buurt hadden rechten in de Sysselt, even ten zuiden van het terrein waar de bewoners van Veldhuizen rechten hadden. Talloos zijn de twisten geweest tussen de bewoners van Maanen en Veldhuizen over al dan niet vermeende rechten. Bij de doorsteek door de rüg in de richting van de Rietkampen, het Maanderbroek in, blijkt eerst goed hoe hoog en betrekkelijk smal deze dekzandrug is. In het läge terrein liggen overwegend zwarte beekeerd gronden. Op iets hogere gedeelten komen laarpodzolgronden voor. Het cultuurdekje ontstond bij gebruik als bouwland, door bemesting met potstalmest. Hierna komen we op de Mansholtlaan en rijden in de richting van Wageningen, de weg waarop de excursie is begonnen. 4Literatuur Bakker, H. de, enj. Schelling 1966 Domhof, J. 1953 Edel man, C.H. 1950 Edelman, C.H. 1954 Edelman, C.H., und GCMaarleveld 1958 Es, W.A. van 1969 Favejee, J.Ch. 1950 Hammen, T. van der 1951 Systeem van bodemclassificatie voor Nederland: De hogere niveaus. Centrum voor Landbouwpubli- katies en Landbouwdocumentatie, Wageningen. Strooiselwinning voor potstallen in verband met de profielopbouw van heide- en bouwlandgronden. Boor en Spade VI, 192-203. Inleiding tot de bodemkunde van Nederland. Noord- Hollandsche Uitg. MijAmsterdam. Over de plaatsnamen met het bestanddeel 'woud' en hun betrekking tot de bodemgesteldheid. Boor en Spade VTI, 197-216. Pleistozän-geologische Ergebnisse der Boden- kartierung in den Niederlanden. Geol. Jb. Band 73, 639-684. Archeologisch Nieuws 68, 36. Over het voorkomen van ijzeroxyden in de bodem. Tijdschr. Kon. Ned. Aardr. Gen. 67, 684. Late-glacial flora and periglacial phenomena in the Netherlands. Diss. Leiden. 26 KB27

Kaartbulletin | 1971 | | pagina 28