DE PROJEKTIE MET PARTIELE SCHAALVERGROTING uitgaven als uit andere bronnen. Men mag ook wel aannemen dat defensiespecialisten van andere landen over oudere luchtfoto's besehikken. De kosten om zo'n uitgebreid programma van vervorming op te zetten zijn groot, zowel wat tijd als wat geld betreft. Het is in feite veel duurder om opzettelijk en vakkundig kaarten te vervalsen dan om redelijk nauwkeurige kaarten te maken. Als het de bedoeling is zieh te beveiligen tegen interkontinentale raketten of tegen bommenwerpers dan kan gezegd worden dat deze methode niet realistisch is, omdat het buitenland toegang heeft tot oudere, meer betrouwbare kaarten en in sommige gevallen tot ander kartografisch mate- riaal. Als het de bedoeling was om doelen te verbergen voor Chinese raketten dan is ook dat vergeefse moeite omdat de Chinese communisten v66r de huidige onenigheid toegang hadden tot de russische kaarten en de driehoeksmeting in Siberib. Als dit programma alleen tegen de Chinezen gericht was dan lijkt het vreemd dat er zoveel vervorming en vervalsing op kaarten van Europees Rusland wordt aangetroffen. De inspanning van de Sovjets voor deze kartografische vervalsing is een enorme en nutteloze poging tot mis- leiding geworden, niet alleen van de rest van de wereld maar ook van de Sovjetburgerij. Hoe het ook zijhet enige tastbare resultaat is dat de Dienst voor Kartografie en Geodesie (die direkt ondergeschikt is aan de Raad van Ministers van de USSR en die verantwoordelijk is voor de voorbereiding en de produktie van kaarten in de Sovjetunie) zijn vakreputatie in de internationale kartografenwereld verspeeld heeft Naschrift van de vertaler Een aantal feiten in het artikel zijn moeilijk te verifieren, uit de illustraties blijkt echter dat er kartogra fisch gezien rare sprongen zijn gemaakt. De figuren 2 en 3 vind ik zelf niet zo sterk, we hebben hier im mers te maken met afgelegen gebieden in Siberib en ik kan me voorstellen dat de basiskartering van deze streken vroeger van minder gehalte was dan tegenwoordig; de generalisatie en interpretatie van dit ver- schillend basismateriaal kan zeer wel verschillende kleinschalige kaarten opleveren. (Denk in dit verband bijvoorbeeld eens aan Suriname.) Voor het europese gedeelte van de Sovjetunie gaan deze overwegingen echter niet op, figuur 1 is dan ook een duidelijk voorbeeld van de vreemde manipulaties die er plaats heb ben gevonden. Deze merkwaardige veranderingen kan men zelf ook makkelijk constateren als men de eerste editie van de Atlas Mira (1954) legt naast de tweede (1967). Wat de diepere gronden zijn voor dit alles is mij ook niet recht duidelijk, ik weet wel dat men de nodige voorzichtigheid in acht moet nemen bij het gebruik van dit materiaal. EEN NIEUWE KAARTPROJEKTIE a t A.J. Karssen Inleiding Bij de relaties van een land met de overige landen in de wereld doet zieh het verschijnsel voor, dat de relaties met de in de onmiddellijke omgeving gelegen landen over het algemeen het meest frequent zijn. Uitzonderingen daargelaten, kan men stellen dat hoe verder twee landen uit elkaar liggen, des te minder handels- en verkeersbetrekkingen zij met elkaar onderhouden. Wanneer men de sociaal-economische aktiviteiten van Nederland met het buitenland beziet, kan men waar- nemen dat deze aktiviteiten zieh voor het grootste deel binnen de Europese landen afspelen. In de thema tische kartografie levert dit grote Problemen op. fijdens de studiedagen in Bakkeveen (april 1970) hebben de deelnemers iets van deze problematiek kunnen KB 28 13

Kaartbulletin | 1972 | | pagina 15