PROFESSOR RADO IN NEDERLAND G. F. Willems van het verschijnsel Computer zowel in het wetenschappelijk als in het administratief gedeelte van zijn vak- gebied. Het is zaak dat hij zieh tijdig vertrouwd maakt met de speeifieke nroblematiek van het hanteren of laten hanteren van deze apparatuur (of althans de kans hiertoe krijgt). Het lijkt mij een der taken van het tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde de verbreding van de kennis van haar lezers ook op dit gebied te stimuleren. Litteratuur 1. JM. v. Oorschot: Inleiding tot het gebruik van administratief-technische hulpmiddelen en de systeem- analyse. Uitgave P. Noordhoff N. V. 1967. 2. W. J. Muhring-H.A. A. van Dorenmalen: Automatisering. Uitgave P. Noordhoff N. V. 1966. Tijdens zijn bezoek aan Nederland hield professor Sändor Radö uit Hongarije een voordracht voor de Karto- grafische Sectie en wel op maandag 22 november in het Geografisch Instituut te Nijmegen. Prof.Rado is hoogleraar in de geografie en de kartografie in Budapest. Hij is in zijn lange leven (hij is nu 72 jaar) steeds zeer aktief geweest op kartografisch gebied. Van zijn naoorlogse aktiviteiten kan het volgende gezegd wor den. Hij is een van de stuwende krachten geweest van de Wereldkaart 1 2. 500. 000, een kaartserie die de gehele aarde, inclusief de oceanen, omvat en die geprodueeerd wordt door de Oosteuropese landen; de eer- ste bladen van dit indrukwekkende werk versehenen in 1966, op het ogenblik is 80% gereed. (Voor een be- schrijving zie: Sändor Radö, World Map, Scale 1:2. 500. 000, International Yearbook of Cartography, VI, 1966.) Radö was ook hoofdredakteur van de nationale atlas van Hongarije; men kan trouwens wel zeggendat hij bij alle belangrijke kartografische werken in Hongarije betrokken is want hij is ook nog hoofd van de af- deling kartografie van het nationaal karteringsinstituut. Verder moet nog vermeld worden dat hij oprichter en hoofdredakteur is van Cartactual (hierover later meer) Nijmegen. Prof. P. J. W.Kouwe heette Prof.Rado welkom in zijn Geografisch Instituut. Prof.Rado hield ver- volgens zijn voordracht over de stand van de thematische kartering in Hongarije. Op dit gebied is in Honga rije al veel werk verzet. Na de oorlog begon men met een intensief geologisch en geofysisch onderzoek van het land, noodzakelijk voor een inventarisatie van de grondstoffen. Het resultaat is een geologische kaart serie 1:300.000 van het hele land en van delen kaarten op schaal 1:25.000 en 1:10.000. Een ander resultaat is een aparte atlas met kaarten 1:100.000 The geological atlas of the Great Hungarian Piain. Het grondwa- teronderzoek leverde een kaartserie op schaal 1:400.000 en een hydrologische atlas van Hongarije 1:1.000.000. De bodemkaart 1:25.000 is gereed; een geomorfologische kartering is aan de gang. Aangete- kend moet worden dat op alle terreinen veel gekarteerd is op grote schaal maar dat veel hiervan nooit ge- publiceerd is en alleen als manuskriptkaart bestaat. Een klimaatatlas van Hongarije bestaat al. (Vermel- denswaard is ook nog dat in Hongarije gewerkt wordt aan een serie klimaatatlassen van de werelddelen, samen met de Wereld Meteorologische organisatie; het eerste deel is al versehenen: Climatic Atlas of Europe, 1, Maps of mean temperature and preeipitation, Budapest 1970). Ook op het terrein van de sociale geografie is er al veel gekarteerd o.a. op het gebied van de verkeersgeografie en de bevolkingsgeografie. Een bodemgebruikskaart 1:25. 000 is gereed maar ook hier is het weer zo dat vele kaarten manuskriptkaar- ten zijn en blijven, slechts een beperkt aantal bladen wordt gepubliceerd. Hongarije heeft ook een nationale atlas: National Atlas of Hungary, Budapest 1968. Nu is men bezig met het vervaardigen van zes regionale atlassen waarin men veel meer detail kwijt kan; öön deel is al gereed nl. de atlas van het zuidelijk laagland. KB 28 23

Kaartbulletin | 1972 | | pagina 25