Bij het bekijken van de vertoonde lichtbeeiden viel op dat de kaarten, ook de kleinschalige, vaak zeer gede- tailleerd van inhoud zijn, een verschijnsel dat ook in de nationale atlas valt waar te nemen. Volgens Prof. Radö is het dan ook een van de taken voor de thematische kartografie in Hongarije om te komen tot een bete- re graad van generalisatie voor de verschillende schalen; overzichtskaarten bijvoorbeeld moeten overzich- ten geven, het moeten niet samenstellingen zijn van sterk verkleinde detailkaarten. Verder is er ook in Hongarije een streven naar standaardisatie van de legenda's van thematische kaarten. Een derde opgave is het vervaardigen van uniforme topografische ondergronden voor iedere schaal. In de discussie merkte Prof.Koeman op dat in enkele landen, waaronder Nederland, het bodemgebruik op de topografische kaart wordt aangegeven, dit voorkomt het moeizame werk om achteraf aparte bodemgebruikskaarten samen te stellen. Na een koffiepauze was er een bijeenkomst van een kleine groep, 15 man, met prof.Radö (in een kleine zaal van het Geografisch Instituut) om te spreken over Cartactual. Dit was een initiatief van NV Falkplan/ CIB die genoemde periodiek in Nederland importeert. Prof.Radö gaf eerst een körte uiteenzetting over het ontstaan van Cartactual. Het idee was bij hem opgekomen bij de voorbereiding van de Wereldkaart 1:2.500.000. Er werd toen een enorme hoeveelheid dokumentatiemateriaal verzameld en er werden vele kontakten gelegd met allerhande instellingen over de hele wereld. Enerzijds was hij zieh bewust van het snelle verouderen van kaartwerken, anderzijds zag hij, door zijn vele kontakten, een mogelijkheid om dit tegen te gaan door het uitgeven van een periodiek dat aktueel kartografisch nieuws zou brengen. Cartactual verschijnt iedere twee maanden; het is losbladig en eenzijdig bedrukt in twee kleuren: zwart en bruin. De verklärende tekst (titels en legenda's) is in Engels, Frans, Duits en Hongaars. Het brengt in kaartvorm aktueel kartografisch nieuws (nieuwe spoorwegen, pijpleidingen, stuwmeren enz.naamsveranderingen, grenswij zigingen enz. enz.) en daarnaast, ook in kaartvorm, recente over ziehten van bepaalde thema's (goederenomslag in havens, olieraffinaderijen met hun capaciteit enz.). Alles is gebaseerd op oorspronke- lijk bronnenmateriaal. In de discussie die op deze inleiding volgde bleek dat vooral kartografen die zieh met kleinschalige kaarten, geografisch en thematisch, bezighouden een dankbaar gebruik maken van Cartactual. Is Cartactual ook voor het onderwijs van belang? Voor mensen die een kartografische opleiding volgen is het nuttig om kennis te nemen van Cartactual; men moet weten dat er zo'n periodiek bestaat, wat de inhoud en de gebruiksmogelijkheden zijn. Voor het aardrijkskundeonderwijs is Cartactual ook van be lang, zeker voor de leraar, hij wordt er door op de hoogte gehouden van recente veranderingen op het aard- oppervlak. Een suggestie die naar voren kwam tijdens de discussie - en die Prof. Radö wel eens wilde overwegen - was om daar waar het nuttig en zinvol is, met een körte tekst de betekenis van een verschijn sel uiteen te zetten, bijv. waarom wordt daar en daar in Afrika een nieuwe spoorweg aangelegd. (N.B. Belangstellenden kunnen een proefblad van Cartactual aanvragen bij NV Falkplan/CIB, Zichtenburg- laan 52, Den Haag. CAR TIN FORM Vanaf 1971 verschijnt als bijlage bij Cartactual een informatiebulletin over nieuwe publikaties op kartogra fisch gebied: kaarten, atlassen en boeken. Indien men een publikatie in Cartinform vermeld wil zien dan moet men a) zelf een körte beschrijving geven van het werk in Duits, Frans of Engels, b) deze beschrij- ving met öön exemplaar van het werk toesturen aan de redaktie van Cartactual, Budapest 5, P.O.B. 76, Hongarije. Sommige uitgevers volstaan met het vermelden van de bibliografische gegevens, andere geven ook nog een körte toelichting op het werk. Het is duidelijk dat we hier te maken hebben met aankondigingen en niet met kritische besprekingen van de publikaties. 24 KB 28

Kaartbulletin | 1972 | | pagina 26