TENTOONSTELLING OVER DE KARTOGRAFIE DER NEDERLANDEN van dit bedrijf, heeft kans gezien in enkele jaren tijds van Cartoprint NV een modern en gezond bedrijf te maken. In de nieuwe ruimte was men nog bezig een splinternieuwe, zeer snelle twee- kleuren-offsetpers op te bouwen. Binnenkort hoopt de heer Ottink voor zijn bedrijf open huis te houden, bij welke gelegenheid wij wat uitvoeri- ger op deze gespecialiseerde kaartdrukkerij ho- pen in te gaan. Een derde bedrijf in Zichtenburg dat gericht is op de kartografie is de Haagse Speciaal VouwerijHier worden in hoofdzaak de kaarten van Falkplan/CIB gevouwen, met behulp van een ultra moderne vouwmachine. Na de rondgang door de bedrijfsruimten overhan- digde de heer Niessen, direkteur van Falkplan/ CIB, de wethouder namens alle tien bedrijven het origineel van een haagse stadsplattegrond van Blaeu uit 1642. De genodigden werd de reproduk- tie hiervan aangeboden, alsmede een boekwerkje over de aannemerij in Nederland. Wij wensen de bedrijven in Zichtenburg veel succes met hun nieuwe huisvesting. KARTOGRAFIE IN DE PLASPOELPOLDER Nog voor Falkplan/CIB en Cartoprint is ook de Haagse drukkerij Marchand-Paap-Strooker uit de oude wijken weggetrokken naar de stadsrand, na- melijk de Rijswijkse Plaspoelpolder. Samen met de drukkerij Levisson betrok MPS een nieuw pand aan de De Bruyn Kopsstraat 10, waar ze onder de naam "N. V. Verenigde Grafische Industrie Levisson MPS" hun krachten gebundeld hebben in de in 1970 opgerichte nieuwe N.V. Van de vierhoofdige direktie is de heer M.Ros direk teur voor MPS. Tevens is hij direkteur van de N.V. Europees Cartografisch Instituut (ECI), ge- vestigd in de Haagse Adriaan Pauwstraat 22. Levisson MPS is thans een modern geoutilleerde offset-, boekdruk- en zeefdrukkerij die over acht offsetpersen beschikt, met als grootste drukfor- maat 90 x 126 cm. Voor kleurkontrole heeft men een "Densichron" optische densitometer, terwijl voor filmkontrole een doorzichtdensitometer in gebruik is. In de zeefdrukafdeling heeft men o.a. twee volledige droogunits, waarmee de ruimte- verslindende droogtijd van het drukwerk tot enke le minuten wordt bekort. In deze nieuwe omgeving zal Levisson/MPS ongetwijfeld met nog meer zorg kaarten kunnen drukken dan zij al deden in de Newtonstraat. Het enthousiasme van de bedrijfs- leiding voor de kartografie bleek nog eens duide- lijk bij ons bezoek aan dit bedrijf. In de Koning Albert I Bibliotheek te Brüssel werd van 10 September tot 17 Oktober 1971 de tentoon- stelling "Cartographie hollandaise" gehouden met als thema de oude nederlandse kartografie, ge- plaatst in de algemene ontwikkeling van de euro- pese kartografie. De oorsprong van de kartografie der Nederlanden ligt o.a. in de wetenschapsbeoefening aan de Pa- rijse universiteit in de 13e en 14e eeuw. Vanaf de oprichting van de universiteit van Leuven in 1425, werd de Parijse traditie daar voortgezet en werd tevens de landmeetkunde beoefend. Grote karto- grafen als Mercator, Van Deventer en Gemma Frisius bezochten de Leuvense universiteit en vestigden zieh later eiders. Een nieuw centrum van wiskundige geografie ontstond aan de jonge Leidse universiteit die in 1575 werd gesticht en waar geleerden als Simon Stevin, Snellius en Van Ceulen bekend werden. In de gouden eeuw beleef- de de hollandse kartografie zijn hoogtepunt. N1EUWVERSCHENEN STADSPLATTEGRONDEN Bij NV Falkplan/CIB is een stadsplattegrond schaal 1 10.000 van Leiden versehenen. Opgeno- men zijn ook de plattegronden van Warmond, Lei derdorp, Oegstgeest, Voorschoten en Zoeterwou- de. De kaart heeft een formaat van 84 x 98 cm en is uitgevoerd in 6 kleuren. De achterzijde van de kaart bevat een namenregis ter en een lijst van de gebouwen der Leidse Uni versiteit. Tevens verscheen er een plattegrond Hilversum/ Het Gooi op schaal 1 15.000. Deze kaart heeft een formaat van 94, 5 x 98 cm en is uitgevoerd in 6 kleuren. De hoofdkaart geeft geheel of voor een belangrijk deel het gebied van de gemeenten: Baarn, Blaricum, Bussum, Eemnes, 's-Grave- land, Hilversum, Huizen, Laren, Naarden, Nieuw-Loosdrecht (Gem. Loosdrecht) en Soestdijk (Gem.Soest). Er zijn centrumkaarten van Baarn, Blaricum, Bussum, Hilversum, Huizen en Naar den opgenomen. Naast de gebruikelijke legendapunten van de Falk- plattegronden zijn ook aangegeven: rijwielpaden (moeilijk te onderscheiden van de heide), wandel- routes, omroepgebouwen, ANWB-wegwijzers en -paddestoelen met nr, kampeer- en picknickplaat- sen en tenslotte landgoederen met toegangsvoor- waarden en aanduiding waar eventueel toegangs- kaarten verkrijgbaar zijn. Een register en een beknopte bijzonderhedenlijst per gemeente op de achterzijde van de kaart completeren het geheel. De Panoramakaart Bollmann van Amsterdam Centrum werd door Falkplan/CIB opnieuw uit- gegeven. De kaart is geheel bijgewerkt en bevat tal van nieuwe details. Het formaat is 55 x 68 cm. Op de achterzijde van de kaart is een uitsnede van de Falkplattegrond op schaal 1 15.000 aan gebracht. De gevouwen kaart bevindt zieh in een boekje waarin tevens een beknopte historische be- schrijving van Amsterdam (4-talig), een bijzon derhedenlijst en een straatnamenregister (voorzo- ver deze op de plattegrond voorkomen) zijn opge nomen. KB 28 5

Kaartbulletin | 1972 | | pagina 7