DE KARTOGRAFIECURSUSSEN AAN HET ITC In een tweede folder van het ITC te Enschede, on- dertekend door Prof. F. J. Ormeling, worden na- dere bijzonderheden gegeven over de nieuwe kar- tografiecursussen. De eerste cursus, die in febru- ari 1972 Start, zal op het niveau van kartograaf (C3 - Cartographic Engineer) staan, later gevolgd door een cursus op het niveau van Kartografisch Technicus (C4 - Cartographic Technician). De C3- cursus duurt 12 maanden (45 werkweken) en om- vat 300-350 lesuren theorie in de ochtenduren, aangevuld met praktische oefeningen in de middag. Tegen het eind van de cursus zal de Student een praktische opdracht krijgen, welke een ontwerp, de samenstelling en de reproduktie van een kaart- fragment zal omvatten. Bij de vaststelling van de onderwerpen die tijdens de cursus zullen worden behandeld is rekening ge- houden met de aanbevelingen van de Commissie Opleiding van de International Cartographic Asso ciation (ICA). Het studieprogramma omvat: A. Steunvakken: Basiskennis gericht op de behoef- ten van Kartografen. 1) Beginselen van de landmeetkunde 2) Luchtfotografie en inleiding in het Verre Voelen ("Remote-Sensing") 3) Elementaire fotogrammetrie 4) Luchtfotolezen en -interpretatie 5) Statistiek voor kartografen 6) Elementaire naamkunde 7) Grondbeginselen van de automatisering 8) Moderne planningtechnieken (netwerkplan- ning) 9) Optica. B. Wiskundige kartografie Beginselen van de kaartprojekties Vervor- mingen Belangrijkste kaartprojekties Constructies Keuze van kaartprojekties. C. Kartografische uitdrukking en weergave Analyse van de grafische uitbeelding, grafische elementen Visuele variabelen: vorm, afme- ting, waarde, richting Voorstellingsleer: tekens en Symbolen Gebruik van kleur Be- schrifting Generalisatie Leesbaarheidsre- gels Niveau's van kaartlezen Kaartbeoorde- ling Estetische kwaliteiten van kaarten. D. Kartografische teken- en reproduktietechnieken Tekenen en graveren: technieken, materialen en instrumenten Schaduwing, Maken van mas kers Kaartreproduktie en -druk Fotogra fische en fotomechanische technieken Schrift- vervaardiging Kleurproeven op plastic) Vervaardiging van drukplaten Oplagedruk, afwerken, snijden. ETopografische kartografie Definities, schalen, doeleinden, toepassingen Ontwerp Voorstelling van hoogte en van andere natuurlijke elementen Voorstelling van cultuurlijke elementen Conventionele kaartsymbolen Kaartseries, kaartbedekking Invloed van de schaal Kadastrale en tech nische kaarten Fotokaarten en pictomaps Kaartherziening Automatisering van de topo- grafische kartering. F. Thematische kartografie Definities, schalen, doeleinden, toepassingen/ Soorten thematische kaarten Kwalitatieve weergavemethoden (spreidingskaarten) Het in kaartbrengen van kwantitatieve gegevens ge- bonden aan puntlocaties (stippenkaarten) Het in kaartbrengen van kwantitatieve lineaire ge gevens (stroomkaarten en -diagrammen) Het in kaartbrengen van kwantitatieve vlaktesprei- dingen Statistische oppervlakte Choropleet- en isolijnkaarten Mono- en polythematische kaarten Complexe en synthetische kaarten Automatisering in de thematische kartografie. G. Andere bijzondere kaarten Luchtvaartkaarten Zee- en zeevaartkaarten/ Wegen- en toeristenkaarten. H. Atlaskartografie Verschiliende soorten atlassen (naslag-, na tionale, regionale, thematische enz.) Wand- kaarten. I. Organisatie en kosten der kaartvervaardiging Kartografische instellingen (overheid en parti- culier) Organisatie van de kaartreproduktie (analyse van produktiefasen, werkvoorberei- ding, planning, produktiecontrole, kostprijs- berekening, kwaliteitscontrole) Bronnen en auteurs rechten. Een suksesvolle voltooiing van de cursus wordt afhankelijk gesteld van het resultaat van een schriftelijk examen en van het volbrengen der praktische oefeningen. Naast het werk in het ITC zullen de Studenten excursies maken naar enige bekende westeuropese kartografische instellingen. De cursus voor Kartografisch Technicus ^-Car tographic Technician) zal in hoofdzaak gelijk zijn aan de C3-eursus, maar zal meer de nadruk leg- gen op het praktische werk, terwijl de theoretische onderwerpen zeker minder omvangrijk en minder gedetailleerd zullen zijn. De C4-cursus zal in 1972 niet volledig worden gegeven, maar in het geval dat Studenten met de C3-cursus zodanige moeilijkheden hebben dat een.suksesvolle voltooi ing van deze cursus onwaarschijnlijk is, mögen zij in hetzelfde jaar op het C4-niveau doorgaan. Bij de Kartografische Afdeling van het ITC heeft men thans de beschikking over o.a. een volledig geoutilleerde reproduktiecamera 60 x 60 cm, een vertikaal slingerapparaat, vacuumraam, fotogra fisch zetapparaat, optische pantograaf, offsetpers 52 x 74 cm en coördinatografen. Onderhandelingen zijn gaande over de aanschaf van een automatische tekentafel met bijbehorende computerfaciliteiten. EEN BRITS "KAARTBULLETIN" Bij een literatuuronderzoek bleek onlangs het be- staan van een tot dusverre hier onbekend tijd- schrift, het "Bulletin of the Society of University Cartographers", dat in Liverpool in Engeland wordt uitgegeven. Uit navraag bij Nederlandse bibliotheken bleek dat dit tijdschrift nergens in Nederland voor handen was; de bibliotheek van het Geografisch Instituut in Utrecht, Heidelberglaan 2, heeft zieh er nu op geabonneerd en daarom wordt nu de aandacht gevestigd op deze Society en haar blad. Doel van de Society of University Cartographers (S.U.C.) is het niveau van de kartografische vorm- geving op de universiteiten te bevorderen, en tot 6 KB 28

Kaartbulletin | 1972 | | pagina 8