re tinten, weinig neerslag - lichte tinten en: droogte - geel (of bruin); nat - blauw (gbhn paars! want een nattere kleur dan blauw is er niet); drassig - groen. Dit laatste brengt ons op de merkwaardige overgang van blauw naar geel; hier had toch gebruik gemaakt moeten worden van groen als menging van blauw en geel. Over de januari en juli neerslagkaarten behorend bij de werelddelen nog een enkel woord. Deze kaar- ten hebben als toevoeging isothermen; voor januari in blauw en voor juli in rood. Waarom dit kleurver- schil gemaakt? De 25 C isotherm verbindt in januari toch dezelfde punten van gelijke temperatuur als in juli. Dat die punten dan op een andere plaats liggen doet niet ter zake. Nu wordt ten onrechte gesuggereerd dat er sprake is van twee geheel verschillende isolijnen. Kaartje F: Ne e r sl agt i j den Dit kaartje wordt gekenmerkt door veel onnauwkeurigheden en is een enigszins duister geheel geworden. Dit wordt vooral veroorzaakt door het ontbreken van een verklaring voor de gebruikte kleurschaal. De kl euren gaan op sommige plaatsen over de grens en over het water (een groot deel van de Waddenzee is met kleur aangegeven, maar kleine meertjes zijn wit gebleven). De oranje biezen zijn in de legenda rood, de namen van de maanden zijn moeilijk leesbaar, enz. blz.9 kaart A: Delfstoffen De legenda-eenheden voor steenkoolveld en concessies overige maatschappijen lijken te veel op elkaar, evenals de zwarte stip van de kleiverwerkende industrie, die te weinig verschil met de plaatsstippen heeft. Een derde moeilijk te onderscheiden legendapaar is het laagveen en de gebieden waarin geen boorvergunning wordt verleend. Hoewel in de legenda wel duidelijk verschil is, blijken ze in het kaartje zelf lastig te on derscheiden. blz.9 kaart B: Steenkoolwinning in Zuid-Limburg De reden waarom in dit kaartje een watersportcentrum Staat aangegeven ontgaat mij. In rood staan enige namen in de kaart waarvoor in voorkomende gevallen onderliggende rode rasters zijn uitgespaard, dit geeft de indruk alsof de rasters emstig beschadigd zijn en is bepaald lelijk. Dit euvel komt in de rest van de atlas herhaaldelijk voor. Wanneer voor de ragdunne letter een vettere was gekozen, zouden de beschadi- gingen achterwege hebben kunnen blijven. De cirkeltjes voor de mijnsymbolen (evenals de industrieterrei- nen en de aardolieleiding)dit is het thema waar het in de kaart om gaat, worden nagenoeg opgeslokt door de geprononceerde bebouwingsvlakken, de wegen en de spoorlijnen. Waarom moest de bebouwing in een binnenlandse en een buitenlandse kleur worden aangegeven? blz. 1 3 A Landaanwinning van de 14e tot de 20e eeuw in vijf legenda-eenheden. Er is verzuimd een trap van oud naar jong te maken. De legenda geeft zo maar wat willekeurige kleuren en ongelukkigerwijze liggen de oudste en de jongste kleur het dichtste bij elkaar (beide groen!). blz.40A: Belgie Het havengebied van Antwerpen en de Brusselse bebouwing staan aangegeven als akkerbouw en tuinbouw. Dit wordt veroorzaakt doordat de legenda-rubriek "overig bodemgebruik" ontbreekt. Luxemburg is niet ingevuld, evenals in kaartje D; in de kaartjes B en C is dit wel gebeurd. blz.40B: Mijnbouw Wanneer het ijzererts dezelfde behandeling had gekregen als de steenkool, dus een oppervlaktesymbool aangevuld met een produktiediagram zou het kaartje wat vollediger zijn geweest. Wat is "hardsteen"? 10 KB 29

Kaartbulletin | 1972 | | pagina 12