blz.40C: Industrie De industriesteden zijn gerubriceerd volgens het aantal inwoners. Had hier niet meer voor de hand gelegen (evenals bij de verdere industriekaarten in de atlas) het aantal in de industrie werkzame personen te ver- strekken? De Symbolen voor koperraffinaderij en lood- en zinkfabriek lijken te veel op elkaar en zijn ook wat te groot t. o. v. de andere Symbolen. Waarom staat de taalgrens in dit industriekaartje? (Bij Antwerpen zijn de Sym bolen voor scheepsbouw en chemie verwisseld, scheepsbouw is op de rechteroever, chemie links; ziekrtE). blz.40D: Stedelijke Invloedssferen Aangezien de kleuren niet worden verklaard verdient het aanbeveling de Steden (met hun namen) van waar- uit de invloed ontstaat met een veel duidelijker signatuur aan te geven, zodat het kaartje voor zichzelf gaat spreken. blz.40F: Brüssel Het zou plezierig zijn geweest wanneer Brüssel en Antwerpen in dezelfde schaal en met dezelfde legenda waren behandeld. Ze staan broederlijk naast elkaar en vragen a. h. w. om vergeleken te worden. De wijkna- men in Brüssel hebben door hun vette letter wel erg veel nadruk gekregen. Het is jammer dat de gelegen- heid niet is benut het oude centrum, de nieuwbouw, bijzondere bebouwing, winkelcentra e. d. aan te geven. De titel van dit kaartje Staat links boven, in de andere kaartjes links beneden, dit was niet nodig geweest. De paarse kleur wordt niet verklaard. blz.53A: Berlijn Bij de vormgeving van dit kaartje is gehinkt op twee gedachten. Enerzijds wil het kaartje de staatkundige indeling illustreren (Oost-West Berlijn en DDR), anderzijds wil het een beeld van de bebouwde oppervlakten geven. Doordat getracht is deze verschillende thema's beide in kleurvlakken aan te geven komen deze as- pecten niet geheel uit de verf. De bebouwing is in drie verschillende kleuren aangegeven. De bebouwing in Oost- en West Berlijn is in wezen hetzelfde en zou dan ook dezelfde kleur kunnen hebben, evenals de bebouwing in de DDR. Bovendien is Oost-Berlijn een deel van de DDR. Wanneer deze twee een aan elkaar verwante kleur krijgen (of nog beter: dezelfde kleur) en West-Berlijn een afwijkende, wordt de merkwaar- dige enclave West-Berlijn duidelijker in beeld gebracht. blz,132B: Suriname De hier in beeld gebrachte samenstelling van de bevolking geeft een misleidend beeld doordat steeds cir- kels van gelijke grootte zijn gebruikt, ongeacht het aantal inwoners. Hoewel de bevolkingsaantallen in cij- fers bij de cirkels staan, wordt de fout hierdoor niet opgeheven aangezien beeldvorming uitblijft. blz.158 - 159 De subtitels op deze bladen zijn, in tegenstelling tot eiders in de atlas, uit goede proportionele teksten ge- zet. Het gebruik van de Mercatorprojektie is voor de hoofdkaart en kaart A verantwoord, voor kaart B niet. De spreiding van Godsdiensten wordt in vlakte Symbolen verstrekt en moet daarom liefts in een equivalente projektie worden afgebeeld. blz.161 Een zeer fraaie vondst zijn de staven voor de miljoenenconcentraties, die we meestal door een puntsym- 12 KB 29

Kaartbulletin | 1972 | | pagina 14