Deze aanbevelingen, die echter niet getest zijn, leken voor de hand te liggen en werden opgesteld na onder- ling vergelijken van ca 100 verschillende kaartseries. Er is echter geen kaart die aan al deze eisen beant- woordt Een aantal maatschappijen geeft kaarten uit die aan de meeste punten geconformeerd zijn, zoals United Airlines, SAS (4 niet), N.A. C. van Nieuw Zeeland (5 niet), enz. Kaarten op een schaal van 1:10 000 000 of groter zullen waarschijnlijk alleen dan nog tot orientatie vanuit het vliegtuig kunnen bijdragen wanneer het kaarten zijn van gebieden met grillige, kenmerkende kustlijnen, bijv. de kaarten van de Air France van het Middellandse-zeegebied en van de KLM van het Karibische ge- bied. Het extra-opnemen van verschillende thema's, zoals nationale parken op de kaarten van Braathens van Noorwegen en van American Airlines van de Verenigde Staten stoort de orientatie alleen maar - de indruk van de schummering gaat erdoor verloren. Met betrekking tot de veronderstelling dat kartografische bedrijven op luchtvaartkaarten eerder tot nieuwe wijzen van weergave zouden overgaan dan op traditionele produkten zoals school- en handatlassen, kunnen we de volgende vemieuwingen constateren: Luchtvaarttoerismekaarten hebben al zeer snel schummering gekregen; Waar Schummerung met hoogtetinten gecombineerd wordt, worden geleidelijk in elkaar over- gaande hoogtetinten gebruikt. Vanaf 1950 (Jeppesen) wordt in de plaats van hoogtetinten de vegetatie weer- gegeven, vanaf 1960 (Esselte) de door de mens bewoonde aarde. De omstandigheden tijdens de vlucht zijn maar gedurende een klein deel van die vlucht gunstig voor orienta tie; het is jammer om niet van die momenten gebruik te maken. Immers, het is een uitstekende manier om mensen met kaarten vertrouwd te laten worden. LEDENLIJST: 9e aanvulling op de opgave in Kaartbulletin 18 Nieuwe leden: J.S.de Beer - Stokkumbrink 106 - Enschede K. A. Hakkert - Hooigracht 41 - Leiden H. J. Harte - Gravin Juliana van Stolberglaan 895 - Leidschendam A. J. F.Heijm - Pr. Christinaplein 18 - IJsselstein drs. P. Hofstee - Stokkumbrink 65 - Enschede H. Schölten - Kolkstraat 36 - Almelo J. de Swart - Meppelweg 894 - Den Haag W i j zigingen Mej. N. K. Bierma - O. Z. Achterburgwal 85 hs - Amsterdam drs. E.S.Bos - Spielehorst 2 - Enschede C.Bregman - Wantsnijdersgaarde 52 - Den Haag J.J.Dekker - Uhlenbeckstraat 22 - Voorburg(was Groningen) O. Douma - Peizerweg 33 - Groningen J.H. Eekhof - Briljantstraat 97 - Groningen K. J.Koens - Salomonszegel 3 - Apeldoom (was Den Haag) Ir.W. Langeraar - onbekend (was Den Haag) B. Lieffering - c/o New Madeleine Hotel - Preto- riusstraat 562 - Pretoria, Zuid-Afrika (was Den Haag) J. Lodewegen - onbekend (was Groningen) J.Meesters - W-Schuylenburglaan 86-02, Utrecht W.Meynen - onbekend (was Utrecht) Mevr. H. G. P. Nieuwenhuis-Stehouwer - onbekend (was Oegstgeest) M.Onderwater - Edm. Hellenraadstraat 114 - Rot terdam (was Overveen) Prof. dr. F. J. Ormeling - Meyerinksweg 9 - Lon- neker (was Hilversum) Ir. P. Roos - Wolterbeeklaan 69 - Beekbergen (was Waddinxveen) P.H.Schouten - Zaanstraat 27 - Assen B.W.Siemens - onbekend (was Haren) T. Z.Smit - Grote Beerstraat 516 - Groningen C. J.Snabilife - Hofgeest 72 - Bijlmermeer, Am sterdam Drs.A. A. de Veer - Veluviaweg 20 - Wageningen (was Amsterdam) J.Wempe - Lancelotpad 13 - Amersfoort Drs. G. F. A. van Zuylen - onbekend (was Badhoe- vedorp) Geen lid meer: A. C. Bertoen - Wychen R. J. de Boer - Utrecht E. B. van Driest - Rotterdam R. L. Meys - Dalfsen Mevr. dr. F. Simon-Forster - Amersfoort K. Slooten - Hoogezand T. A. Snoek - Den Haag E. Sobeczko - Zwitserland D. H. Thijsse - Delft A ant al 1 en 329 pers. leden; 55 instit. leden; 13 abonnb'sKaarth 24 KB 29

Kaartbulletin | 1972 | | pagina 26