BERICHTEN UIT DE BESTUURSVERGADERINGEN (Vergaderingen 139 t/m 141; jan. -apr. 1972) ICA-Congres nummer van Kartografie. Voor dit dubbelnummer van Kartografie, dat spe- ciaal samengesteld wordt voor de ICA-technische conferentie te Ottawa, verleent het KNAG een sub- sidie. Heruitgave van de eerste topografische kaart van Nederland. De mogelijkheid om tot heruitgave van de eerste topografische kaart van Nederland te komen wordt momenteel onderzocht. Het gaat hier om de kaart 1:50000 die ruim een eeuw geleden uitgegeven werd. De volledige serie bestaat uit een titelblad, een bladwijzer, een verklaring der tekens, 50 he- le en 12 halve stafbladen, totaal dus 65 bladen. Door de Topografische Dienst is een proefblad voor deze herdruk vervaardigd dat zeer goed vol- doet. Jaarvergadering 1972. Op de jaarvergadering in de Universiteitsbiblio- theek te Amsterdam op vrijdag 2 juni a. s. zal een discussie gehouden worden over de Atlas van Ne derland. Over enkele jaren zal de eerste druk van de Atlas van Nederland voltooid zijn. Moet er daama een tweede druk komen en zo ja, in welke vorm en met welke inhoud? Gespreksleider is J.E. Rom ein. Bestuursmutaties. Op de a. s. jaarvergadering treden de heren P. J. Bakker en J. E. Romein af wegens voltooiing van de zittingsperiode. De heer Bakker stelt zieh niet meer herkiesbaar, de heer Romein wel. Het bestuur draagt voor als bestuurskandidaten: J. P. Heerema (hoofd van de afdeling Kartografie van de Stiboka) en J. E. Romein; als voorzitter het zittende bestuurslid Dr. J. J. C. Piket. Publikatie studiedagen 1970 (Bakkeveen). Voor de publikatie van de voordrachten en oefe- ningen van de studiedagen 1970 te Bakkeveen over Kartografische Kommunikatie werd een beroep gedaan op het Schokkenkampfonds. Dit verslag wordt nu vervaardigd en zal onder de leden ver- spreid worden. ICA-commissie III. In deze commissie (Automation in Cartography) is Prof. Drs. D. Eckhart voor Nederland correspon- derend lid. In een bestuursvergadering heeft hij iets van de aktiviteiten van deze commissie en het- geen hij daartoe heeft bijgedragen uiteengezet. Besloten is om in Nederland een werkgroep auto- matisering in te stellen. DIRECTIE ECI Het bericht in Kaartbulletin 28, op pag. 5, onder de titel "Kartografie in de Plaspoelpolder", heeft een rectificatie nodig over de N. V. Europees Car- tografisch Instituut (het ECI). De heer D. J.Slag- man voert namelijk de directie over het ECI en treedt als zodanig naar buiten op. Enig aandeelhoudster van het ECI is MPS, waar- van de heer M. Ros de directeur is. REKTIFIKATIE De in Kaartbulletin 28 versehenen publikatie over de projektie met partiSie schaalvergroting, heeft wellicht bij sommigen van U de verwachting ge- wekt dat het ook werkelijk een nieuwe projektie is. Dit is niet het geval. De redaktie is er op attent gemaakt dat deze pro jektie reeds eerder werd toegepast. Meerdere mensen hebben met dit probleem geworsteld en het al tekenend opgelost. A. J.Karssen heeft voor ons de moeite genomen deze projektie te beschrij- ven en daardoor voor anderen toegankelijk te ma- ken. EEN POSTZEGEL VAN HET DELTAPLAN Hebt U de nieuwe postzegel van 20 cent al beke- ken, waarop een kaartje van het Deltaplan is afge- beeld? Kartografisch vallen dan een paar vreemde dingen op. Het water werd in vier kleuren afgebeeld, name lijk: de open zee in paarsblauw; Oosterscheldemet het Veerse Meer en het Volkerak in donkerblauw en Haringvliet, Hollands Diep, Waterweg, Maas, IJssel enz. in lichtblauw. In een lichtpaarse tint valt het Grevelingen extra op, de reden is niet duidelijk Het land werd in twee tinten groen afgebeeld, na melijk: het vasteland van Zuid-Holland, Brabant inclusief de Biesbosch en Zeeuwsch Viaanderen in donkergroen, terwijl de eilanden lichtgroen werden. Hier en daar staan zwarte contouren, waarmee waarschijnlijk de dijken bedoeld zijn. De deltadammen zijn aangegeven als witte plekjes met zwarte contouren, maar ook de Haringvliet- brug werd zo getekend! De Zeelandbrug is even- eens wit, echter zonder zwarte contouren. De Oosterscheldedam kreeg tevens een zwarte "arce- ring", misschien als symbool voor "in uitvoering". Alleen de dämmen in het Brouwershavense Gat en in het Haringvliet zijn rood gekleurd, maar ook hiervan is de reden niet duidelijk want de even- eens primaire dam voor het Veerse Meer en de stormvloedkering in de IJssel zijn als gewone dämmen getekend. Op Rozenburg zien we verder alle Europoorthavens heel klein aangegeven, maar van de oudere Rotterdamse havens ontbreekt ieder spoor. Plaatsen of namen komen op het kaartje niet voor. De postzegel maakt wel een aardige indruk, maar als kartografische kommunikatie is hij niet zo erg geslaagd. De ontwerper heeft te veel willen zeg- gen, maar mocht blijkbaar geen letter tekst ge- bruiken. Wellicht was het beter geweest om in dit geval alle bruggen weg te laten, alle gereedgekomen 2 KB 29

Kaartbulletin | 1972 | | pagina 4