ze zijn gemaakt en van welk materiaal. AI met al een instruktieve en duidelijke uiteenzetting. Dr. G. Schiller uit Amsterdam gaf zijn: New carto- graphic contributions concerning the discovery of the Australian coasts by the Dutch in the 17th Century. Het onderwerp van deze lezing is in Kaartbulletin 26, juli 1971, blz.3 en 4 al toege- licht. Vervolgens sprak Dr. Walter Satzinger, Inst, für Angewandte Geodäsie, Frankfurt a. M. over: Town maps of southern Germany originating from the 16th and 17th centuries, en werd er een infor- mele discussie gevoerd over Early Chartmakers with particular reference to the Thames School. De derde dag werd begonnen met een lezing van Dr. Walter W. Ristow, Library of Congress, Washington D. C. The cartography of the Battie of Bunker Hill. In het kader van de herdenking van de Amerikaanse Revolutie wilde de heer Ristow enige aandacht vestigen op enkele voorbeelden uit de vele uitstekende kartografische pogingen die door die körte ontmoeting op 17 juni 1775 werden geihspireerd. Dr.John H.Andrews, Trinity College, Dublin, sprak over zijn onderzoek naar: Some derivatives of Robert Lythe's survey of Ireland. Hoe kwamen de bekende kartografen van de 16de en begin 17de eeuw aan hun kennis van Ierland? AI met al een waardevolle bijdrage tot het onderzoek van de kartografie uit de 16de eeuw. Roger Fairclough van de Cambridge University Library sprak over: The manuscript roadbook of George Taylor, sketches of the roads in Scotland, 1785. Het doel van deze lezing was de aandacht van een groter publiek te vestigen op het bestaan van dit manuscript en te peilen hoeveel belangstel- ling er bestaat voor het voorstel een facsimile edi- tie uit te geven van dit prachtige voorbeeld van Schotse kartografie. Marcel Destombes, Bibliothfeque Nationale Paris, bracht de ontdekking van een exemplaar van de kaart van de Britse eilanden in 8 bladen van G. Mercator aan het licht, gedateerd 1564. Dr. Robert Wellens, Staatsarchief te Möns, Belgiö, gaf een indruk van de belangrijkheid van de inven- tarissen van de goederen die de vorsten in de Ne- derlanden bezaten ten tijde van Karel V. Er bleek niet veel te zijn teruggevonden van de kartografi sche zaken die wel in deze inventarissen worden genoemd. Douglas W. Marshall, University of Michigan Stei de aan de orde: Research perspectives on John Montresor and the British engineers in America, 1755-1783. Dr. Peter Guthorn, Neptune City, N.J. behandel- de: New Jersey's Scots cartographers John Reid and George Keith. Als laatste sprak Dr. A. B. Taylor, Edinburgh over Alexander Lindsay's rutter of the Scottish Seas ca. 1540. Dat een bezoek aan een landgoed niet op een lijn hoeft te staan met een doorsnee museumbezoek werd duidelijk toen Hopetoun House en de kaarten en plannen van de markies van Linlithgow werden bekeken. De tentoonstelling van kaarten gaf een goed beeld hoe een landgoed door middel van kaarten de enorme veranderingen kan laten zien, die in de tweede helft van de 18e en begin 19e eeuw hebben plaats gevonden. Zonder kaart is het vrijwel onmogelijk een landgoed volgens efficihnte eommerciele principes te beheren. Om toch niet alleen maar met het verleden bezig te zijn werd een bezoek aan het Edinburgh Geo- graphical Institute of anders gezegd de firma John Bartholomew Son Ltd. gebracht. Op het programma stonden verder nog een bezoek aan het Royal Scottish Museum en de Scottish Record Office. De laatste dag werd een excursie gehouden naar de Schotse Hooglanden met een bezoek aan Blair Castle en de Duke of Atholl's kaartenarchieven. Een mooi slot van een konferentie, waarin naast de kaart ook het landschap een levend aandeel had. Dank aan de Organisatoren voor zo'n uitgebalan- ceerde en op hoog peil staande konferentie. Mej.M.H.G. van Alkemade. Belangstellenden kunnen de tekst van een of meer lezingen bij mej. Alkemade ter inzage krijgen. Adres: Universiteitsbibliotheek V. U. (8B06) - De Boelelaan 1105 - Amsterdam. De Ve Internationale konferentie zal in 1973 in Warschau plaats vinden. AARDRIJKSKUNDEBOEKEN IN KLEUR Bij Meulenhoff Educatief te Amsterdam verschijnt de aardrijkskundeleergang "De Geo geordend", bestemd voor brugklas t/m mavo. De vaste redak- tie bestaat uit H. Dragt, W. A. Hofland en prof. dr. R. Tamsma. In deze boeken is het kartografisch element goed vertegenwoordigd: in deel IHM, Ne- derland (voor mavo), dat in 1971 uitkwam, met ongeveer 50gekleurde kaartjes en statistieken, verzorgd door A. J.Karssen. Daarvoor waren de vier hoofdkleuren beschikbaar, die door de vele kleurenfoto's bepaald werden, maar niettemin telt bijv. het "Structuurplan voor 2000" tien kleur- groepen. Aan de kwaliteit van de tekeningen, spe- ciaal bij de meer ingewikkelde thematische kaartjes, is direct de ervaren kartograaf te her kennen. Bij de beide afbeeldingen van Suriname, op pag. 144 en op pag. 147, valt echter op dat alleen op de grootste schaal ook de beide omstreden grensge- bieden in het zuiden tot Suriname gerekend wor den. In de tekst is over deze kwestie niets te vin den! Bij geen der kaartjes vinden we een schaal- aanduiding, wat speciaal bij het fragment over de ruilverkaveling (1 25.000?) störend is. Aan het bijbehorende werkbloc (in zwart-wit) is helaas minder zorg besteed; de naam van de kar tograaf wordt hier niet genoemd. Soms zijn de kaartjes zelfs ondersteboven geplaatst. Naast het aantrekkelijke, goed verzorgde leerboek maakt dit bloc een povere indruk. Van dezelfde serie ontvingen we ook het nuttige boekje "Algemene problematiek van de ontwikke- lingslanden" en "Braziliö als ontwikkelingsland", terwijl bij dezelfde ultgever een "nieuwskaarten- serie voor het onderwijs" verscheen. A. V. 4 KB 29

Kaartbulletin | 1972 | | pagina 6