DE STUDIEDAGEN TE OUDLEUSEN Terug van de Studiedagen wordt steevast de vraag gesteld: En hoe was het? Dat zijn dan de mensen die weten dat de Kartografische Sectie van 18 tot en met 21 april jl. haar jaarlijkse Studiedagen hield in "De Vechtstroom" te Oudleusen over het onderwerp Geomorfologie voor kartografen (Geomorfologie: kennis van de vormen van het aardoppervlak) Afhankelijk van de vragensteller wordt dan het antwoord gegeven: familieleden zijn op de eerste plaats be langstellend naar het verblijf en de sfeer. Nu is die sfeer altijd al gezellig door het ontmoeten van beken- den en ook deze keer liet dat niets te wensen over. Ondanks het ontbreken van sterke drank, rookwaren, tafeltennistafels en TV. Aan dat laatste werd wat gedaan in verband met de Cupwedstrijd van Ajax, maar voor de eerstgenoemde zaken moet je niet in dit evangelisch centrum zijn. Overigens was de verzorging wel goed in het sfeervolle witte gebouwencomplex met z'n rieten daken, zijn stijlvolle houten meubilair en z'n zonnige terras aan de Vecht. Alleen was het jammer dat de zon verstek liet gaan, zodat zelfs kleine wandelingen in de prachtige omgeving niet aangenaam waren. Tijdens de enige kleine excursie naar een oude Vechtbedding werden we zelfs nog overvallen door een striemende hagelbui. Vakbroeders zijn vooral geihteresseerd in de voordrachten en zo, wel nu: Prof. dr. H. Th. Verstappen moest onverwachts een buitenlandse reis maken en kon daardoor zijn geplande voordracht niet houden. Dr. J. J. C. Piket nam zodoende de eerste twee dagen geheel voor zijn rekening met een serie dia-voordrachten afgewisseld door enkele oefeningen in het begrijpen van reliefvormen op kaar- ten. Dr. Piket concentreerde zieh vooral op Europa en Nederland. Zijn voordrachten waren bijzonder helder en begrijpelijk, speciaal de interpretatieoefeningen met de Atlas des formes du rellef, leerden ons dat het nog niet zo eenvoudig is om uit de kaart het relief te verklaren. Bij kleinschalige kaarten, zoals in atlassen, is het noodzakelijk dat de kartograaf inzicht heeft in de reliefeenheden om een goede afbeelding te kunnen ma ken. Op vrijdag voltooide drs. P.W. Geudeke deze morfologische cursus met een boeiende dia-voordracht over het relief van de aarde als geheel en van de andere continenten in het bijzonder. En hoe was het bezoek aan het ITC? zult u vragen. Wel dat bezochten we donderdags, waar we 's morgens ontvangen werden door de Rector, prof. dr. A. J. van der Weele. Hiema hield drs. R. A. van Zuidam een inleiding over de geomorfologische karteringen bij het ITC. Vervolgens werden we rondgeleid door de afdeling Geomorfologie, waar Studenten uit ontwikkelings- landen zieh oefenen in het interpreteren van luchtfoto's. Drs. E.S. Bos toonde ons daama een fraaie serie dia's van hooggebergtekaarten uit verleden en heden. Na de lunch in het ITC-restaurant werden we ontvangen door prof. dr. F. J. Ormeling, hoofd van de Karto grafische afdeling. Dit was de eerste presentatie van deze jonge afdeling aan de Kartografische Sectie. In zijn bekende vlotte stijl lichtte prof. Ormeling het studieprogramma toe, bijgestaan door enkele van zijn stafmedewerkers. Het volledige programma werd in Kaartbulletin 28 (pag. 6) al gepubliceerd, zodat we hierop niet in zullen gaan. De C-3 cursus is inmiddels gestart en de staf zal zieh in 1972 uitsluitend daarop concentreren. Wellicht in 1974 kan begonnen worden aan research en na '74 wordt pas gedacht aan advies- diensten. In groepjes werden we na de thee (bij een tentoonstelling van historische Surinaamse kaarten, enkele natio nale atlassen en kartografische literatuur) rondgeleid door de kartografische afdeling, waarbij de stafleden 6 KB 29

Kaartbulletin | 1972 | | pagina 8