Aantal rijstroken Bij alle hoofdverbindingswegen (rode wegen) wordt het aantal rijstroken waarin de rijbaan, resp. rijbanen, met behulp van witte strepen is, resp. zijn onderverdeeld, door een cijfer (in een cirkeltje) aangegeven. De nieuwe wegenklassifikatie wordt buiten ön binnen de bebouwde kommen van Steden en dorpen, voor wat betreft de hoofdverbindingswegen, op uniforme wijze toegepast. Van de overige verharde wegen worden binnen de bebouwde kom alleen de belangrijkste hoofdstraten en hoofdwegen volgens de algemeen geldende klassifikatie gekaarteerd. Tot de wegen behoren bijv. hoofdontsluitingswegen van nieuwe woonwijken. Alle overige wegen en Straten binnen de bebouwde kom worden om estetische redenen niet ingekleurd; deze Straten en wegen hebben vrij- wel zonder uitzondering een verhard wegdek, zodat het ontbreken van een kleurvulling nauwelijks tot mis- verstand kan leiden, Ook in enkele andere gevallen wordt om kartografische redenen van de wegenklassifi katie afgeweken, bijv. bij de kaartering van niet-openbare wegen op industrieterreinen, kampeerterreinen, begraafplaatsen, terreinen van psychiatrische inrichtingen, e.d. Deze wegen worden wdl, voorzover dat mogelijk is, met een dubbele lijn aangegeven maar van de verharde wegen worden alleen de belangrijkste oranje gekleurd. Wegen in ontwerp en in aanleg Behalve het bestaande wegenpatroon worden op de topografische kaart ook wegen in ontwerp en wegen in aanleg aangegeven. Wegen in ontwerp worden alleen dän gekaarteerd, wanneer definitieve plans van deze wegen zijn goedge- keurd en door de betreffende instantie ter beschikking gesteld. De kartografische voorstelling van wegen in ontwerp geschiedt door middel van streepjescontouren over alle bestaande topografische details heen. De dikte en afstand van de contouren komen overeen met de maten van de wegkategorie waartoe de ont- worpen weg volgens de nieuwe wegenklassifikatie zal gaan behoren. Wegen in aanleg worden als zodanig gekaarteerd wanneer tijdens de terreinverkenning blijkt dat de eerste werkzaamheden voor de aanleg van een nieuwe weg begonnen zijn. Als de definitieve wegverharding is aan gebracht, maar de betreffende weg nog niet voor het verkeer opengesteld is, wordt deze weg als een be staande weg gekaarteerd. De kartografische voorstelling van wegen in aanleg geschiedde voorheen door middel van streepjescon touren; ter onderscheiding van de wegen in ontwerp werden daarbij in de ruimte tussen de contouren de topografische details weggelaten. Volgens de nieuwe voorschriften worden wegen in aanleg echter voorge- steld met volle contouren met dezelfde maten als normale wegen, maar met weglating van de kleurvul ling tussen de contouren. Deze voorstellingswijze maakt het mogelijk om in een latere fase van het produk- tieproces - als uit informatie blijkt dat de betreffende weg gereed is gekomen - alsnog op eenvoudige wijze de kleurvulling aan te brengen. Wellicht is deze voorstellingswijze ook van belang voor de kaartge- bruiker, die door inkleuren van gereed gekomen wegen zelf zijn kaart up-to-date kan maken. Kuns twerken Op grond van kartografische overwegingen zijn een aantal kleinere wijzigingen ingevoerd voor wat betreft de voorstelling van kunstwerken in wegen zoals bruggen, viadukten en kruisingen. Dit betreft o.m. de invoering van een uniform symbool voor lange viadukten en bruggen op pijlers en een nieuw symbool voor beweegbare bruggen (zieblz.ll). De tot nu toe gebruikte afkortingen zoals Oph br en Dr br komen hiermee te vervallen. 10 KB 30

Kaartbulletin | 1972 | | pagina 12